حمله احتمالی اسراییل به کشتی ایرانی در دریای سرخ

به گزارش رویترز و نشریه نیویورک تایمز کشتی تجاری ساویز که شامگاه سه شنبه در آب‌های دریای سرخ و مابین سواحل اریتره و یمن هدف انفجار قرار گرفت. که از سوی ایران تایید شده از طرف اسراییل صورت گرفته و اسراییل در این مورد به مقامات امریکایی اطلاع رسانی کرده است . ایران گفته که کشتی ساویز به دلیل انفجار مین‌های چسبان در بدنه کشتی دچار آسیب شده است .ساعتی بعد از این خبر، نیویورک تایمز، سه شنبه شب به نقل از یک مقام آمریکایی که نام او را منتشر نکرد، گفت که اسرائيل به آمریکا اطلاع داد که نیروهای اسرائيلی به کشتی ایرانی ساویز روز سه شنبه صبح حمله کردند. طبق این گزارش، آنها این حمله را واکنشی به حملات پیشتر ایرانی ها به شناورهای اسرائيلی خوانده اند. اسراییل گفته که این کشتی متعلق به سپاه پاسداران است و در دریای سرخ اقدام به جمع‌آوری اطلاعات از ائتلاف سعودی و ارائه به نیروهای یمنی می‌کند و مدت‌هاست که در دریای سرخ حضور دارد. ایران میگوید کشتی ایران ساویز در چند سال گذشته در دریای سرخ به منظور پشتیبانی از تکاورهای ایرانی که به ماموریت اسکورت شناورهای تجاری اعزام می‌شوند مستقر بوده است
در این میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل روز سه شنبه در آستانه مذاکرات هسته ای غیرمستقیم میان ایران و آمریکا در وین گفت یک ایران هسته ای تهدیدی علیه موجودیت اسرائيل و تهدیدی بسیار بزرگ برای امنیت کل جهان است. نتانیاهو گفت اسرائیل می داند که چگونه از خودش و به دست خودش دفاع کند. که بنظر میرسد در راستای انجام این عملیات بوده است .
در این میان جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا پنتاگون هرگونه دست داشتن نیروهای نظامی این کشور در حمله به کشتی ایرانی در دریای سرخ را رد کرد.وی در کنفرانس خبری خود گفت که هیچ اطلاعی از حادثه به وجود آمده برای کشتی ایرانی ندارد و نیروهای آمریکایی نیز ارتباطی با این موضوع ندارند.او افزود تأکید می‌کنم که هیچ کدام از نیروهای آمریکایی در حمله به کشتی ایرانی مشارکت نداشتند.