هشدار عارف به حکومت در مورد نادیده گرفتن نقش اصلاح طلبان

محمد رضا عارف رییس فراکسیون اصلاح طلبان در مجلس دهم ونیز معاون سابق ریاسیت جمهوری در دوره خاتمی که احتمال کاندیداتوریش برای ریاست جمهوری هم میرود طی سخنانی با هشدار به رواج فرصت طلبی سیاسی در کشور، گفت: جریان اصلاحات با بی‌مهری های زیادی از سوی بخش هایی از حاکمیت روبرو بوده است و البته مطمئنا این بی‌مهری‌ها در نهایت به ضرر حاکمیت تمام می‌شود. اینکه عده‌ای به دنبال یکدست سازی حاکمیت باشند پروژه‌ای شکست خورده است که تجربه های گذشته نشان داد حاکمیت از اینگونه پروژه ها منتفع نخواهد شد.عارف با بیان اینکه در همه رویدادها مردم باید حرف آخر را بزنند، گفت مردم با تمامی مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند تاکنون پای صندوق‌های رأی آمده‌اند. ولی دغدغه ها زمانی شروع میشود که فردای انتخابات کسی پاسخگوی مردم نیست یعنی رأی لازم از مردم گرفته می شود ولی کسی خود را پاسخگو در قبال مردم نمی ‍داند. که یکی از علل آن نبود احزاب فراگیر در کشور است چرا که حرکت های جبهه ای نمی تواند پاسخگو باشد.
وی با یادآوری اختلافات در میان جریان اصلاح طلب در مقاطعی از دهه هشتاد و انتخابات سال 84 گفت دستاورد ارزشمندی که در دهه نود به دست آوردیم انسجام جریان اصلاحات بود که در نهایت شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان به عنوان یک ساز و کار اجماعی برای جریان اصلاحات تشکیل شد و انسجام خوبی در این جریان ایجاد شد که خوشبختانه تاکنون ادامه دارد.
وی گفت مردم به گفتمان اصلاحات باور دارند و مطمئننا ضعف عملکردی افراد را به پای گفتمان اصلاحات نمی گذارند .هرچند متاسفانه برخی افراد فرصت طلبانه برای پیروزی در انتخابات از نام و عنوان اصلاحات استفاده کرده اما فردای انتخابات به گفتمان اصلاحات پشت می‌کنند.وی با هشدار به رواج فرصت طلبی سیاسی در کشور گفت متاسفانه کشور ما گرفتار عده‌ای فرصت طلب شده است که در بزنگاه‌ها برای کسب قدرت رنگ عوض می‌کنند و خود را به یک جریان سیاسی متصل می‌کنند این افراد هویت سیاسی شان مشخص نیست و ما در مجلس دهم گرفتار این افراد بوده ایم.
وی همچنین دولت خاتمی را دولت موفقی دانست و گفت با قاطعیت می گویم که دولت اصلاحات یکی از موفق‌ترین دولت ها پس از انقلاب بوده است. هم از حیث رشد اقتصادی،هم کاهش نرخ تورم و هم کاهش نرخ بیکاری و به همین دلیل تاکید دارم کارآمدی دولت باید به عنوان یک شاخص مهم مورد توجه قرار گیرد.بسیاری از منتقدان معتقدند که عارف در رهبری فراکسیون امید در مجلس دهم بسیار ضعیف عمل کرد و همین سبب شد که برخی نمایندگان جذب کانونهای قدرت شوند و در عین حال او رهبری و مواضع قاطعی هم نداشت که بتواند ابروی سیاسی برای اصلاح طلبان به ارمغان داشته باشد .