انتشار سیاستهای راهبردی آمریکا در مورد تهدیدهای بین المللی از جمله ایران

به گزارش رویترز در گزارش که کاخ سفید آن را روز چهارشنبه با عنوان راهنمای استراتژیک موقت امنیت ملی منتشر کرد جو بایدن رییس جمهوری امریکا راهبرد دولتش را در برابر تهدیدها و چالش‌های امنیت ملی آمریکا و همچنین جهان را به تفصیل در قالب یک گزارش منتشر کرد ، در این گزارش به موضوعات مختلف اشاره شده که ایران هم یکی از آنهاست
.در مقدمه این گزارش تاکید کرده است که امریکا متعهد به تعامل و همکاری با جهان برابر چالش‌های امروز و فرداخواهد بود
در مورد چالش‌های خاورمیانه در این گزارش تعهد خدشه‌ناپذیر امریکا را به امنیت اسرائیل حفظ خواهد شد ولی گفته شده که همزمان در پی تعامل بیشتر آن کشور با همسایگانش خواهیم بود .وراه حل دو کشوری در مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها را راه حل مناسب دانسته است .
در این گزارش تاکید شده که واشینگتن برای بازدارندگی تهاجم جمهوری اسلامی و تهدیدها علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها، با شرکای منطقه‌ای خود همکاری می‌کند.
مختل نمودن فعالیت‌های القاعده و شبکه‌های تروریستی مرتبط با آن، پیشگیری از شورش دوباره داعش، رسیدگی به بحران‌های انسانی، و تلاش مضاعف برای حل منازعات پیچیده مسلحانه تهدیدکننده ثبات منطقه، دیگر رئوس راهبرد آمریکا در خاورمیانه است.
در این گزارش تاکید شده که امریکا معتقد نیست که قوه قهریه پاسخ چالش‌های منطقه است، و امریکا چک سفید به شرکایش‌در خاورمیانه برای پیگیری سیاست‌هایی که در تضاد با منافع و ارزش‌های آمریکایی باشد نخواهد داد .و برای همین است که امریکا از عملیات نظامی در یمن کنار کشیده و از تلاش‌های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به جنگ در یمن حمایت می کند . و هدف کاهش تنش‌های منطقه‌ای و ایجاد فضایی برای مردم در سراسر خاورمیانه جهت تحقق آرمان‌هایشان خواهد بود. در مورد تهدید هسته ای ایران و کره شمالی نیز گفته شده که ، بازیگران منطقه‌ای مانند ایران و کره شمالی، همچنان به دنبال قابلیت‌ها و فناوری‌هایی برای تغییر قواعد بازی هستند، در حالی که همزمان متحدان و شرکای ایالات متحده را تهدید و ثبات منطقه‌ای را به چالش می‌کشند. در مورد ایران نیز تاکید شده که با همکاری با متحدان و شرکای امریکا ، دیپلماسی اصولی را برای رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران و دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده اش پیگیری خواهیم کرد
.در این گزارش همچنین تاکید شده که امریکا نباید درجنگ‌های بی‌پایان که به قیمت جان هزاران تن و میلیاردها دلار هزینه انجام می‌گیرد، درگیر شود و نخواهد شد.