ظریف، ادعای خسارت هزار میلیارد دلاری تحریمها، اصرار بر ادامه غنی‌سازی

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفتگو با شبکه پرس تی وی مدعی خسارت یک هزار میلیارد دلاری ناشی از تحریمهای جدید امریکا شد ولی در عین حال گفت که جمهوری اسلامی به سیاست غنی سازی خود ادامه میدهد ، سیاستی که تداوم ان از لحاظ مالی بسیار خسارتبار خواهد بود .ظریف با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به تعهداتی که دارد پایبند است، اظهار داشت تمام اقدامات دولت در راستای برجام است.وی تاکید کرد دولت مجری قوانینی است که پارلمان به آن مشروعیت می‌بخشد.ظریف در عین حال با انتقاد از امریکا اظهار داشت گرچه در آمریکا، رئیس‌جمهور می‌تواند از حق وتو برای مخالفت با هرگونه تصمیمی استفاده کند اما در ایران، چنین اقدامی صورت نمی‌پذیرد.
محمدجواد ظریف این اظهارات را برای تاکید بر این موضوع بیان کرده است که تاکید کند که دولت با تصمیم مجلس در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای مخالفت نخواهد کرد. هدف وی تاکید بر این موضوع است که دولت تصمیم مجلس را مو بمو اجرا خواهد کرد و مخالفتی با آن نخواهد کرد.ظریف با انتقاد از جو بایدن اظهار داشت وی با وجودی که سیاست‌های ترامپ را مورد انتقاد قرار می‌دهد اما در حقیقت همان سیاست را دنبال می‌کند.محمدجواد ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش اصطلاح مکانیسم ماشه را ساخته و پرداخته‌ امریکا دانست و گفت چنین چیزی در برجام وجود نداشته است. ظریف افزود امریکایی‌ها این اصطلاح را برای کنترل اقکار عمومی ایجاد کرده‌اند.
وی همچنین از امریکایی‌ها به این دلیل که با کلمات بازی می‌کنند و با تفکر سلطه جویانه در مذاکرات شرکت می‌کنند تا انچه را که متعلق به دیگران است به دست بیاورند انتقاد کرد. وی افزود آمریکایی‌ها با کلمات بازی می‌کنند تا متن برجام را تغییر دهند.
ظریف در ادامه اظهاراتش تاکید کرد پس گرفتن درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه از شورای امنیت، امتیاز به ایران نیست. وی افزود دلیل این که امریکایی‌ها این درخواست خود را پس گرفته‌اند این است که آنها این حقیقت را پذیرفته‌اند که نمی‌توانند از این طریق به جایی برسند.
ظریف همچنین از اروپایی‌ها هم به این دلیل که به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند انتقاد کرد و اظهار داشت گرچه ممکن است دولت‌های اروپایی درباره پایبندی به توافق حرف بزنند، اما شرکت‌های این کشورها به حرف واشنگتن گوش می‌کنند. وی افزود اروپایی‌ها برای تصمیم‌گیری نیازمند تائید واشنگتن هستند.
وی افزود آنها باید از آمریکا بخواهند که به جایگاه‌شان احترام بگذارد و اجازه دهد که به الزامات خود عمل کنند.
ظریف همچنین خواستار پرداخت خسارت از طرف امریکایی‌ها به مردم به خاطر خروج از برجام شد و اظهار داشت امریکایی‌ها باید پس از بازگشت به برجام خسارات مردم ایران را جبران کنند. وی افزود امریکایی‌ها باید متعهد شوند دیگر چنین رفتاری را تکرار نمی‌کنند.
وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی درخواست‌های زیادی دارد گفت جمهوری اسلامی ایران خواهان اقدام عملی از سوی آمریکا است و نه حرف.
وی در عین حال با انتقاد از عملکرد جو بایدن، اظهار داشت بایدن در حال دنباله‌روی از سیاست‌های ترامپ است نه اوباما.ظریف همچنین خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی ایران تنها زمانی وارد مذاکره می‌شود که تحریم‌ها لغو شود و رفتار آمریکا تغییر کند.
وی بلوکه شدن دارایی‌های ایران در کره جنوبی و ژاپن را به دلیل سیاست‌های آمریکا دانست و تاکید کرد این رویکرد باید تغییر کند. ظریف همچنین از دولت بایدن به دلیل بلوکه کردن و مسدود کردن پول ایران برای خرید واکسن کووید ١٩ نیز انتقاد کرد.
وزیر امور خارجه ایران در ادامه به افزایش ذخیره اورنیوم ایران از زمان خروج امریکا از برجام اشاره کرد و درعین حال خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی با این وجود کسی را تهدید نمی‌کنیم و تنها از حق خود استفاده می‌کند.وی افزود حتی اگر آمریکا خواهان تعامل اقتصادی با ایران نیست باید به بقیه اجازه تجارت با ایران را بدهد.
ظریف در عین حال ضمن تاکید بر اینکه ایران از برجام خارج نخواهد شد، گفت ایران نیازی به این کار ندارد. وی افزود ایران توافق نکرده است که توافق خود را کنار بگذارد، بلکه به این دلیل مذاکره کرده است که به تعهداتش عمل کند.
ظریف تاکید کرد امریکا تنها در صورتی می‌تواند به برجام بپیوندد که تحریم‌ها را لغو کرده باشد.
اظهارات ظریف در این خصوص که ایران از برجام‌خارج نخواهد شد در حالی عنوان می‌شود که مجلس دولت را مکلف کرده است که در صورتی که امریکا تحریم‌ها را لغو‌نکند، ایران باید از برجام‌خارج شود.
در عین حال، بر اساس قانونی که مجلس به تصویب رسانده است، چنانچه دولت اقدامات لازم برای لغو تحریم‌ها را انجام‌ندهد و‌ به وضعیت پیش از برجام باز نگردد، می‌تواند موررد تعقیب قضایی قرار گیرد.
علاوه براین ادعای خسارت تحریمها در حالیست که جمهوری اسلامی دو دهه است که این سیاست را ادمه میدهد و معتقد است برای ساختن بمب نیز این سیاست را دنبال نمی کند و معلوم نیست با چه محاسبه ای و فقط برای داشتن نیروگاه برق هسته ای چنین هزینه ای را دنبال میکنند .