حسن روحانی، ادعای موفقیت اقتصادی دولت، واقعییت یا توهم

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز یک شنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، در واکنش به وضعیت آسیب‌دیده‌ی شهرستان‌های آسیب دیده در استان کهگیلویه و بویراحمد، در جلسه ستاد اقتصادی دولت که در صبح یکشنبه برگزار شد، خواستار کمک‌رسانی فوری به زلزله‌زده‌ها و جبران خسارت‌ها شد و نیز از وزیر مسکن خواست تا هر چه سریع‌تر نسبت به اسکان موقت کسانی که منازل خود را در این زلزله خسارت‌دیده است اقدام شود.
حسن روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش در واکنش به گزارش وزیر راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن، این طرح را اقدامی بزرگ از طرف وزارت مسکن برای تامین مسکن دهک‌های پایین درآمدی دانست و ابراز امیدواری کرد بخشی از واحدهای در دست ساخت این طرح تا پایان دولت تکمیل و افتتاح شود. حسن روحانی همچنین توزیع استانی طرح‌ها را هم متناسب با با نیازهای استان‌ها دانست و اظهار داشت پروژه‌های اجرایی در تعدادی از استان‌های کشور در ماه‌های آینده به بهره برداری برسد.
اقدام دولت روحانی در خصوص اقدام ملی مسکن در حالی انجام می شود و وی این طرح را یکی از طرح‌های درخشان دولت خود توصیف می‌کند که قبل از آغاز ریاست جمهوری طرح مسکن مهر محمود احمدی نژاد را یکی از طرح‌های پر انتقاد در کشور دانسته و گفته بود چنین طرح‌هالیی بیش از آنکه برای کشور مفید باشند بخش مهمی از منابع کشور را به هدر می‌دهند و آنها را نامناسب توصیف کرده بود.
دولت روحانی در سال‌های اول آغاز به کار نیز طرح مسکن مهر را متوقف ساخته یود اما در ادامه نه تنها با وجود انتقادات فراوانی که از طرح کرده بود طرح مسکن مهر را ادامه داد، بلکه در دولت خود نیز طرح دیگری با همان ساختار و به نام جدیدی ایجاد کرد و آن را توسعه داد.
حسن روحانی رییس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش همچنین به موفقیت دولت در مدیریت هزینه‌ها و درآمدها اشاره کرد و اظهار داشت دولت توانسته است با برنامه‌ریزی‌‌های انجام‌شده و تمهیدات پیش‌بینی شده درآمدها و هزینه‌ها را مدیریت کند. وی علاوه بر این خاطرنشان کرد اقدامات دولت توانست در شرایط جنگ اقتصادی و فشار حداکثری ترامپ موجب شکست سیاست‌های ترامپ بشود.
روحانی همچنين با ابراز رضایت از تحقق اهداف بودجه سال جاری در حوزه درآمدها و هزینه‌ها یادآور شد برنامه اقتصادی کلان دولت در سال جاری بر اساس واقعیت‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی کشور تدوین شد و در اجرا نیز محقق شد.
آنچه حسن روحانی از آن به عنوان موفقیت دولت در تحقق اهداف بودجه دولت در سال جاری و مدیریت هزینه‌ها و درآمدها یاد می‌کند، اقداماتی است که دولت با خالی کردن جیب مردم از طریق بورس، خرید و فروش دلار و نوسان‌گیری در بازار سرمایه انجام داده است و به قیمت خالی شدن جیب مردم و از بین رفتن سرمایه‌های حداقلی مردمی که تمام سرمایه خود را به امید کسب سود حداقلی برای تامین معیشت خود وارد بازار سرمایه کرده بودند، کسری بودجه خود را جبران کرده است.