جمهوری اسلامی و پاسخ به پیشنهاد مذاکره با امریکا درآینده نزدیک

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران روز یک شنبه با بیان این موضوع که جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در حال بررسی پیشنهاد جوزپ بورل در خصوص برگزاری جلسه غیر رسمی گروه ۱+۴ با حضور آمریکا و ایران است، از رایزنی ایران با شرکای خود روسیه و چین خبر دارد و اظهار داشت جمهوری اسلامی در آینده به این پیشنهاد پاسخ خواهد داد.عراقچی در عین حال افزود جمهوری اسلامی اعتقاد دارد که بازگشت آمریکا به برجام نیازی به جلسه ندارد و تنها راه بازگشت امریکا به برجام لغو تحریم‌هاست.
عراقچی در بخش دیگری از اظهاراتش به سخنان بایدن در خصوص آمادگی آمریکا برای مذاکره با ایران در قالب 5+1 اشاره کرد و اظهار داشت با توجه به خروج امریکا از برجام در حال حاضر چیزی به نام 5+1 وجود ندارد. وی یادآور شد در حال حاضر تنها 4+1 وجود دارد و فعلا امریکایی‌ها حق ندارند از 5+1 استفاده کنند.
عراقچی در عین حال امکان بازگشت امریکا به قالب پیشین را امکان‌پذیر دانست و گفت امریکایی‌ها به شرطی که تحریم‌ها را بردارند می‌توانند به برجام بازگردند. معاون وزیر امور خارجه در خصوص شرط بازگشت آمریکا به برجام نیز گفت ۱+۴ وقتی به ۱+۵ تبدیل می‌شود که آمریکا تحریم‌های خود را بردارد و جمهوری اسلامی ایران به وضعیت قبل از خروج آمریکا از برجام برگردد.
عراقچی در ادامه به پیشنهاد بورل در خصوص برگزاری جلسه غیر رسمی برای حضور ایران و آمریکا در این نشست اشاره کرد و گفت طبق این پیشنهاد قرار است بین 4+1 با حضور ایران، یک جلسه غیر رسمی تشکیل شود و از امریکا به عنوان مهمان برای تدوین نقشه راه آینده دعوت به عمل بیاید.وی خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی در حال بررسی این پیشنهاد است.
عراقچی در ادامه با تاکید بر اینکه نیازی به گفتگو وجود ندارد، گفت ممکن است به برخی گفتگوهای فنی نیاز باشد که تیم اتحادیه اروپا و آقای بورل ترتیب آن را خواهد داد.
معاون وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به نقش مسلط آمریکا بر اروپایی ها اشاره کرد گفت با وجود لغو تحریم ها از طرف امریکایی ها، اما ایران نمی توانست از مزایای ان استفاده کند. وی دلیل این امر را غلیه سیستم آمریکا بر شرکت های اروپایی دانست و گفت وی بارها به اروپایی‌ها گفته است که باید به فکر نقض حاکمیت خود توسط اروپا باشد.
عراقچی همچنین به غلبه سیستم مالی آمریکا بر سیستم‌های مالی اروپا و سیستم بین‌المللی اشاره کرد و گفت ادعای اروپا در خصوص لغو تحریم‌های ایران صحیح نیست.
این اولین بار نیست که این ادعاها در خصوص اروپا توسط مقام‌های ایرانی مطرح می‌شود و کشورهای اروپایی به عنوان متهم اصلی عدم لغو تحریم‌ها علیه ایران مطرح می‌شود.
در دوسال اخیر بازگشت تحریم‌ها، بیش از آنکه جمهوی اسلامی ایران به خاطر تحریم مستقیم امریکا آسیب دیده باشد، به علت خودداری دیگر کشورها غیر از امریکا، از معامله با ایران آسیب دیده است.
علاوه بر این امتناع ایران از مذاکره با امریکا اسیبهای جدی به منافع کشور زده است که عمدتا ناشی از سیاست رهبر جمهوری اسلامی است که با نفی مذاکره با امریکا ، خسارتهای بیشماری را نصیب ایران ساخته است .