روحانی، رد سیاست تحت فشار قرار دادن آمریکا و دعوت از آمریکا برای بازگشت به قانون

حسن روحانی طی سخنانی درروز پنجشنبه مدعی شد جمهوری اسلامی ایران خواستار اقدام غیرقانونی توسط آمریکا نیست، وی اظهار داشت تنها چیزی که ایران از آمریکا می‌خواهد اجرای پیمان بین‌المللی است. روحانی خاطرنشان کرد تبلیغات علیه جمهوری اسلامی ایران در این خصوص که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد امریکا را تحت فشار قرار دهد، نادرست است. وی اظهار داشت تنها چیزی که جمهوری اسلامی ایران از آمریکا می‌خواهد این است که امریکا به قانون برگردد و جمهوری اسلامی بتواند در شرایط بهتری مراودات و تعاملات خود را مخصوصا در بخش تجاری انجام دهد.
رئیس جمهور در عین حال اظهار داشت جمهوری اسلامی امیدوار است دولت فعلی آمریکا اشتباهات دولت قبل را جبران کند و دولت آمریکا تسلیم قانون شود.وی افزود احترام به مقررات و تعهدات بین‌المللی و اجرای آن، جزو وظایف انسانی و سیاسی همه دولت‌ها است. روحانی همچنین با ابراز امیدواری در خصوص بازگشت امریکایی‌ها به قانون، اظهار داشت امیدواری است آمریکایی‌ها به تعهدات خود و مقررات قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشند.
اظهارات حسن روحانی در این خصوص که جمهوری اسلامی قصد تحت فشار قرار دادن امریکا را ندارد، در حالی عنوان می‌شود که تلاش تبلیغاتی دولت و جمهوری اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی و تداوم غنی سازی بالای بیست درصدی توسط جمهوری اسلامی با هدف تحت فشار قرار دادن ایالات متحده برای برداشتن تحریم‌ها صورت می‌پذیرد و گرچه هدف اصلی جمهوری اسلامی بازگشت آمریکا به معاهدات بین‌المللی است، اما روابط دو کشور در سطحی قرار گرفته است که تنها از طریق تهدید و فشار سیاسی و تهدید هسته‌ای از طرف جمهوری اسلامی و فشار تحریم از طرف ایالات متحده قادر به امتیازگیری از یکدیگر هستند و راه گفتگوی معقول و مسالمت آمیز را مدت‌هاست که به روی خود مسدود کرده‌اند و اگر هم برای انجام مذاکرات منطقی پای میز مذاکره بنشینند، تنها پس از فشار گسترده‌ای که بر یکدیگر اعمال می‌کنند، امکان‌پذیر است.