بیانیه مشترک وزرای خارجه اعضای اروپایی برجام و آمریکا،
و واکنش ایران

نشست چهارجانبه وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی و آمریکا روز پنجشنبه در حالی برگزار شد که جمهوری اسلامی قصد دارد تا چند روز دیگر اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها مصوب مجلس متوقف کند.
این کشورها عصر پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای مشترک که برای نخستین بار پس از دوره پرتنش میان اروپا و امریکا در دوره دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا صادر شد، ضمن ابراز نگرانی از افزایش فعالیت‌های هسته‌ای ایران، خواستار بازگشت جمهوری اسلامی به تعهدات شده و‌ نسبت به تشدید چالش‌ها در منطقه خاورمیانه و‌ افزایش نگرانی هسته‌ای در این منطقه هشدار داده‌اند.انهاه ر چند تحکیم و تقویت برجام را مورد تاکید قرار دادند ، اما در عین حال هشدار دادند که توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام از سوی ایران فرصت برای دیپلماسی مجدد را به محاق می‌برد.
در بیانیه مشترک این کشورها منافع بنیادی و مشترک انها در زمینه حفظ نظام منع اشاعه هسته‌ای و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را مطرح ساختند.سه کشوراروپایی همچنین از اقدام دولت بایدن برای بازگشت به دیپلماسی با ایران و ازسر گیری گفت‌وگوهای جدید میان سه کشور اروپایی و امریکا استقبال کردند.
انهاهمچنین نقش مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درکسوت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام را مورد تاکید قرار دادند .
این کشورها همچنین خواستار بازگشت ایران به انجام تعهداتش شدند انها تاکید کردند که چنانچه ایران به رعایت دقیق تعهداتش در برجام برگردد امریکا نیز اقدام مشابه انجام خواهد داد و آماده رایزنی با ایران در جهت این هدف خواهد بود.انها از ایران خواستند از برداشتن گام‌های بیشتر به خصوص در زمینه تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و محدودسازی فعالیت‌های بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران خودداری کند. انها این اقدام را خطرناک خوانده و از ایران می‌خواهند تبعات چنین اقدام پرمخاطره‌ای را به خصوص در این برهه که فرصت جدیدی برای دیپلماسی فراهم شده، در نظر بگیرد. انها همچنین از اقدامات اخیر ایران در تولید اورانیوم‌ غنی‌شده بیست درصد و اورانیوم فلزی ابراز کردند. و گفتند که تولید اورانیوم فلزی گامی اساسی در جهت ساخت سلاح هسته‌ای است انها همچنین تشریک مساعی منطقه ای را جهت رسیدگی به نگرانی‌های گسترده‌تر امنیتی مربوط به برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران،را مورد تأکید قرار دادند..
محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ این بیانیه در تویتی بیانیه اروپا و امریکا را مورد انتقاد قرار داد وی نوشت به جای فلسفه‌بافی و قرار دادن بار مسؤولیت بر دوش ایران، سه کشور اروپایی عضو برجام باید به تعهدات خود عمل کرده و خواستار آن شود که میراث تروریسم اقتصادی ترامپ علیه ایران پایان یابد.
وی افزود تدابیر جبرانی ما پاسخی‌اند به نقض‌های ایالات متحده و تروییکای اروپایی. اگر از معلول هراسانید، علت را حذف کنیید وی گفت ما اقدام را با اقدام پاسخ می‌دهیم
وضعییت جدید که اقدامات سیاسی اروپا و امریکا در حال هماهنگی قرار دارد موقعییت ایران را دشوار میسازد . ایران بدون اتخاد سیاست جدید و منعطف که مذاکره سیاسی در محور ان قرار دارد نمیتواند از این بن بست خارج شود در عین حال ایران میتواند با اقدامات در زمینه حل بحران یمن زمینه های جدیدی را برای حل بحران هسته ای فراهم کند.