روحانی و دستور خرید واکسن

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه‌شنبه با اشاره به اقدامات مناسبی که برای سلامت مردم انجام شده است، اقدامات برای کنترل کرونا در کشور را موفقیت‌امیز توصیف کرد و اظهار داشت اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی باعث شده است تا آمار فوتی‌ها دومرتبه به سطح دورقمی برگردد. وی افزود برای دولت بسیار مهم است که این ‌آمار و روند کاهشی آن را پایدار نگه دارد.
رئیس جمهور همچنین مساله سلامت مردم و مقابله با کرونا را جزو موارد اصلی و مورد توجه ویژه دولت دانست و تاکید کرد سخنان مطرح‌شده در فضای مجازی و صحبت‌ها و بحث‌هایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود، باعث ایجاد دغدغه‌هایی برای مردم می‌شود. وی تاکید کرد یکی از مسائل مهم برای دولت تامین واکسن مورد نیاز برای مردم است.
حسن روحانی در حالی موضوع نگرانی مردم برای واکسن را به فضای مجازی ربط می‌دهد، که این رهبر جمهوری اسلامی بود که در روز جمعه به صراحت اعلام کرد دولت حق خرید واکسن از انگلیس و امریکا را ندارد. وی این کشورها را متهم به اقدامات بیوتروریستی علیه مردم کرد و اظهار داشت آنها می‌خواهند واکسن‌های خود را روی مردم ایران آزمایش کنند. اظهاراتی که روز بعد با واکنش تاییدی مجلس مواجه شد و مجلس در اقدامی دیگر کشور فرانسه را نیز به کشورهایی که واردات واکسن از این کشورها ممنوع است افزود و برخی نماینده‌ها در اقدامی تند خواستار ممنوعیت ورود داروهای فرانسوی و انگلیسی و امریکایی به ایران شدند.
حسن روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه دولت اقدامات لازم در خصوص تهیه‌ی واکسن موردنیاز مردم را انجام خواهد داد، یادآور شد دولت هم تهیه و ساخت واکسن ساخت داخل، و هم خرید واکسن از شرکت‌های مطمئنی که مورد اعتماد صددرصد باشند را در دستور کار دارد.
روحانی افزود دولت درخواست تهیه واکسن از کوواکس را مطرح و پول آن را هم پرداخت کرده است. وی تاکید کرد دولت میلیون‌ها دوز واکسن از این طریق خریداری خواهد کرد و در اختیار کشور قرار می‌گیرد و واکسیناسیون هم انجام خواهد شد.
روحانی همچنین اظهار داشت دولت از منابع دیگر هم دنبال تهیه واکسن است. وی تاکید کرد مردم در این زمینه اصلا نگرانی نداشته باشند.
این اظهارات درست نقطه مقابل اظهارات علی خامنه‌ای است که با تاکید بر ممنوعیت واردات واکسن از کشورهای انگلیس و امریکا، استفاده از این واکسن‌ها را برای مردم ایران خطرناک توصیف کرده بود.