اتهام جدید دولت ترامپ، جمهوری اسلامی پایگاه جدید القاعده

به گزارش رویترز در اخرین روزهای دولت ترامپ مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا اقدامات جدیدی را انجام داده است که عمدتا علیه چین و جمهوری اسلامی است و هدفش به مخاطره انداختن دولت بایدن است. به گزارش رویترز آقای پومپئو بدون ارائه شواهدی عینی برای این ادعاها و در حالی که یک هفته تا پایان دوره تصدی‌اش باقی مانده گفت: می‌خواهم بگویم ایران به عنوان کانون جغرافیایی اصلی القاعده، در واقع افغانستان جدید است؛ حتی از آن هم بدتر است.
وی گفت ابومحمد المصری نفر دوم القاعده که در بمبگذاری‌های مختلف و کشتن آمریکایی‌ها نقش داشت، سال گذشته در تهران کشته شد.
پمپئو افزود همه چیز در سال 2015تغییر کرد؛ همان سالی که دولت اوباما و سه کشور اروپایی فرانسه، ‌آلمان، و بریتانیا در میانه کار نهایی کردن برجام بودند. در همان زمان تغییری اساسی در درون محور القاعده-ایران در حال روی دادن بود. من می‌خواهم امروز اطلاعاتی را به شما بدهم که برای عموم کاملا تازگی دارد. ایران تصمیم گرفت که به القاعده اجازه دهد یک مقر عملیاتی جدید را در ایران تاسیس کند، با این شرط که عوامل القاعده تحت مقررات تعیین شده از سوی رژیم ایران برای ماندن نیروهای القاعده در داخل آن کشور فعالیت کنند. پمپئو افزود وزارت اطلاعات و امنیت ایران و سپاه پاسداران به القاعده پناهگاه‌های امن و پشتیبانی‌های لجستیکی – مانند مدارک مسافرتی، کارت‌های شناسایی، و گذرنامه – ارائه داده‌اند؛ این پشتیبانی‌ها به القاعده امکان فعالیت داده است. در نتیجه این کمک‌ها، القاعده رهبران خود را در داخل تهران متمرکز کرده است. معاونان ایمن الظواهری امروز آن جا هستند واعضای القاعده بر خلاف افغانستان که در کوهستان‌ها پنهان می‌شدند امروز زیر چتر حفاظتی رژیم ایران فعالیت می‌کنند. وزیر خارجه آمریکا علاوه بر این جایزه‌ای هفت میلیون دلاری برای اطلاعاتی تعیین کرد که به شناسایی محل زندگی عبدالرحمن المغربی، از رهبران القاعده در ایران منجر شود. آقای پومپئو خواهان افزایش فشار بین‌المللی روی ایران شد
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز بعد از سخنان آقای پومپئو در توییتی این ادعاها را رد کرد و گفت پمپئو با دروغ‌های جنگ‌افروزو جعل و دزدی دوره تصدی فاجعه‌بارش را به پایان می‌برد.
وی افزود هیچ‌کس فریب نمی‌خورد. تمام تروریست‌های یازده سپتامبر از کشورهای محبوب پومپئو در خاورمیانه بودند؛ هیچ کدام از ایران نبودند که اشاره به حضور تبعه های عربستان سعودی در عملیات یازده سپتامبر هست
آمریکا پیشتر هم ایران را به پناه دادن به اعضای القاعده متهم کرده بود اما این بار آقای پومپئو با جزییات و صراحت بیشتری این اتهامات را مطرح کرد.او برای اولین بار رسما تایید کرد که ابومحمد المصری، از رهبران القاعده تابستان گذشته در تهران کشته شده است.
پیشتر نیویورک تایمز گزارش داد که ابومحمد المصری که متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری سفارت‌خانه‌های آمریکا در سال ۱۹۹۸ بود، به دست اسرائیلی‌ها در شمال تهران به قتل رسیده است. ایران این گزارش‌ها را رد کرده و گفته بود که به هیچ تروریستی از القاعده پناه نداده است.