واکنش تند چین به اتهامات پمپئو

به گزارش رویترز، جائو لی جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری روز سه شنبه گفت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا برای گسترش ویروس سیاسی بسیار تلاش کرده و توانایی او در دروغ پردازی به اوج رسیده‌است.
براساس گزارش‌ها، پمپئو روز دوشنبه به قصد حمله به چین در توییتی اقدامات چین در سازمان‌های بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی را نقد كرد. جائو لی جیان در پاسخ به سوالات مرتبط اشاره کرد که چین همواره سازنده صلح جهانی و حافظ نظم بین المللی بوده است و آمریکا بزرگ ترین عامل بی ثباتی است که صلح و امنیت جهانی را مورد تهدید قرار داده و همکاری های چند جانبه را تضعیف می سازد.
وی تاکید کرد که دیپلماسی دروغ پمپئو بار دیگر استانداردهای دوگانه آمریکایی مشهور در جهان را به اثبات رساند که هر چیزی که برای آمریکا مفید نباشد مخالفت می کند یا کنار می گذارد و هرگونه همکاری بین المللی که چین در آن مشارکت داشته باشد را مشکل دار می خواند. این منطق آمریکایی است.
وی در مورد موضع پمپئو مبنی بر اینکه پکن تهدیدی برای سازمان ملل است گفت که دیپلمات آمریکایی یک استاد واقعی در دروغ گفتن و سیاه را سفید خواندن است.او تأکید کرد که این کشور آسیایی همیشه یک نیروی سازنده صلح جهانی بوده است.
پمپئو پیش از این اظهاراتی درباره تمامیت ارضی تایوان مطرح کرده بود که واکنش شدید چین را به دنبال داشت.سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین اعلام کرد واشنگتن بهای سنگین اقدامات نادرست و مداخله جویانه خود را خواهد پرداخت.