غنی سازی بیست درصدی و هشدار مدیر کل آژانس بین‌المللی اتمی

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با اشاره به اینکه ایران بسیار سریع در حال حرکت به سوی غنی‌سازی بیست درصدی است، گفت برای احیای برجام، ماه‌های بسیاری در اختیار نیست. وی افزود فقط چند هفته فرصت باقی است.
این اظهارات در واکنش به اقدام جمهوری اسلامی در خصوص از سرگیری غنی‌سازی بیست درصدی بیان می‌شود که در پی مصوبه مجلس انجام شده است.
مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با بیان اینکه باید شرایط فعلی در خصوص غنی‌سازی بیست درصدی توسط ایران را جدی گرفت، اظهار داشت این اقدام در جمهوری اسلامی به قانون تبدیل شده است و دولت ایران مصمم به اجرای آن است.
گروسی همچنین با ابراز نارضایتی از احتمال کاهش حضور بازرسان آژانس در ایران، اظهار داشت مایل نیست که در روز بیست‌ویکم فوریه از ایران بشنود حضور بازرسان آژانس در ایران کاهش خواهد یافت. در عین حال، جمهوری اسلامی صراحتا اعلام کرده است قصد کاهش بازرسان آژانس را ندارد.
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در واکنش به گمانه‌زنی‌ها در خصوص اخراج بازرسان آژانس بین‌المللی از ایران،‌ ضمن تاکید بر اینکه سازمان انرژی اتمی ایران صرف نظر از فرایند تهیه و تدوین آیین‌نامه اجرای قانون، قصد دارد به صورت صد در صد قانون لغو تحریم‌ها را به لحاظ فنی اجرا کند، گفت توقف به معنای اخراج بازرسان آژانس نیست.
وی افزود بر اساس قانون مصوب مجلس، اگر تحریم‌ها لغو نشود، تنها اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی متوقف می‌شود. کمالوندی با بیان این موضوع که دو نوع بازرسی در ایران وجود دارد، اظهار داشت در صورت توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی‌های مربوط به پروتکل قطع می‌شود و بازرسی‌های پادمانی ادامه خواهد یافت.
بنظر میرسد که جمهوری اسلامی در تلاش است تا با چانه‌زنی از طریق افزایش فعالیت‌های هسته‌ای و کارت غنی سازی بیست درصدی امریکا و اروپا را مجاب کند تا شرایط را برای کاهش تحریم‌ها در ایران فراهم سازند.
شرایط تحریمی مشکلات بسیار زیادی را به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کرده است و فشار اقتصادی علاوه بر آنکه شرایط زندگی را برای مردم بسیار دشوار کرده است، دولت را نیز با چالش جدی اقتصادی در این خصوص مواجه کرده است. ادامه‌ی تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران را همچنان از دسترسی به بخش مهمی از دارایی‌های این کشور در خارج از ایران محروم کرده است و در همان حال، امکان فروش نفت، و کسب درامد را از جمهوری اسلامی ایران سلب کرده است. بسیاری از ناظران تاکید دارند با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی و چالش‌های جدی جمهوری اسلامی در حوزه‌ی سیاست، مشروعیت و اقتصاد، جمهوری اسلامی چاره‌ای غیر از تلاش برای کاهش تحریم‌ها و بهبود شرایط اقتصادی خود ندارد