جهانگیری و پاسخ به انتقادات مربوط به ارز 4200 تومانی

در واکنش به انتقادات از جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی، که از سوی وی برای نخستین باراعلام شد . وی روز یک‌شنبه با اشاره به اینکه در روزهای سخت همه می‌خواهند از هر مسئولیتی فرار کنند، گفت کشور از سال ۹۷ شرایط بسیار سختی را گذرانده است. وی افزود افراد باید در سختی‌ها خود را خوب نشان دهند، اما در روز‌های سخت همه می‌خواهند از هر مسئولیتی فرار کنند.
جهانگیری که این اظهارات را در بیست و چهارمین مراسم روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی ایران عنوان می‌کرد، ضمن تشکر از کسانی که در شرایط تحریمی ایران موفق به صادرات شدند، به واگذاری بسیاری از کارها توسط دولت به بخش خصوصی اشاره و ابراز امیدواری کرد دولت بتواند کار‌های دیگری را واگذار کند.
معاون اول رئیس جمهور همچنین با بیان این موضوع که هم دولت و هم بخش خصوصی به افرادی نیاز دارد که بتواند از شرایط سخت عبور کند، تاکید کرد باید تلاش شود تا مشکلات مردم حل شود.
وی همچنین به شرایط دشوار کشور اشاره کرد و اظهار داشت هم آثار و عوارض تحریم‌های آمریکا شرایط زندگی را در بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر همه‌ی مردم سخت کرده و هم شرایط ناشی از کرونا در یک سال اخیر مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است.
جهانگیری همچنین اظهارات کسانی را که معتقدند مشکلات تحریم چیزی نیست و مشکلات داخلی است، اظهار داشت خدمات و شرایط برای صادرکننده‌ها تغییر کرده و دشوارتر شده است.
جهانگیری در ادامه با انتقاد از کسانی که از ارز دستوری انتقاد می‌کنند، اظهار داشت برخی طوری صحبت می‌کنند که انگار برای اولین بار است که در جمهوری اسلامی یک ارز دستوری تعریف شده و تاکنون سابقه نداشته است.
جهانگیری به اختلاف فاحش ارزها در دیگر دولت‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت ارز دونرخی و ارز دستوری همواره در جمهوری اسلامی وجود داشته است.
جهانگیری با اشاره به شرایط نامناسب اقتصادی کشور و موجودی پایین در بانک مرکزی در زمان اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی، اظهار داشت دولت به اتفاق آرا تصمیم گرفت نرخ ارز ثابت ۴۲۰۰ نباشد و براساس تورم تغییر کند.
معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از اینکه همه می گویند که جهانگیری ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام کرده، گفت مواضع اقتصادی دولت برای همه روشن است. وی تاکید کرد تصمیم به ارز ۴۲۰۰ تومانی با تصمیم سران سه قوه گرفته شده است.
اظهارات جهانگیری در این خصوص که تصمیم‌گیری در خصوص ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط سران سه قوه گرفته شده در حالی عنوان می‌شود که حسن روحانی تاکنون بارها تاکید کرده است وی با ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالف بوده است ولی به گزارش سیف رییس سابق بانک مرکزی اصرار روحانی برای ارز دستوری بوده است و حتی سیف حاضر نشده قیمت جدید ارز را اعلام کند و قیمت ارز با هماهنگی رهبر جمهوری اسلامی و روحانی تنظیم شده است و اعلام ان با اصرار رهبر
به عهده جهانگیری سپرده شده است .
.دولت همواره تاکید می‌کند که به خاطر شرایط فعلی، کشور به افرادی نیاز دارد که بتواند از شرایط سخت عبور کند و کمک کنند تا مشکلات مردم حل شود. اما در همان حال دولت برای انجام امور بااهمیت، ضعیف‌ترین افراد را در مهم‌ترین شغل‌ها قرار داده است و به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران، یکی از دلایل گره خوردن مشکلات کشور و لاینحل شدن بسیاری از مشکلات، استفاده از افراد کم‌توان در جایگاه‌های کلیدی ا ست که در شرایط دشوار بتوانند تا حدودی به تعدیل مشکلات کمک کنند.