اعضای اروپایی برجام و محکومییت اقدام جدید ایران در نصب سانتریفوژهای پیشرفته

به گزارش رویترز کشورهای اروپایی برجام -انگلیس، فرانسه و آلمان- روز پنج‌شنبه با صدور یک بیانیه مشترک از ایران خواستند که به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد و نصب سانتریفیوژ‌های پیشرفته در تأسیسات هسته‌ای خود را متوقف کند.
در این بیانیه که در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، طرف‌های اروپایی برجام گفتند که همه تحریم‌ها را طبق توافق لغو کرده و اقدامات دیگری را نیز انجام داده‌اند تا ایران بتواند از طریق سازوکار مالی موسوم به اینستکس، مبادلات تجاری خود با کشورهای اروپایی را ادامه دهد در این بیانیه آمده که اقدامات ما با حسن نیت انجام گرفت، اما ایران از یک ونیم سال قبل تاکنون تخلفات جدی و متعددی در ارتباط با تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام داشته است. ما نگران هستیم که مبادا ایران با این اقدامات، منافعی که برجام در زمینه عدم اشاعه داشته است را از بین ببرد.
انها گفتند ایران اعلام کرده است که می‌خواهد سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای را در واحد غنی‌سازی سوخت هسته‌ای در تأسیسات نطنز نصب کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی تأیید کرده که این روند آغاز شده و زنجیره‌ای از سانتریفیوژهای ir-2 و بعضاً ir-4 در تأسیسات نطنز نصب شده است. علاوه بر این، افزایش تعداد کل سانتریفیوژهای نصب شده در واحد غنی‌سازی سوخت هسته‌ای در نطنز عمیقاً باعث نگرانی است.وما از ایران می‌خواهیم که به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در واحد غنی‌سازی سوخت هسته‌ای و همچنین به برنامه‌های انتقال امکانات تحقیق و توسعه به واحد غنی‌سازی سوخت هسته‌ای در نطنز پایان دهد. ادامه این فعالیت‌ها به معنای تخلف بیشتر از برجام است و پیام غیرقابل قبولی به اعضای جامعه جهانی که برای حفظ برجام گرد هم آمده‌اند، ارسال می‌کند.