تناقضات و چالش‌ها در محدودیت‌های کرونایی جدید در ایران

در حالی که دولت اعلام کرده است تعطیلات کرونایی از هفته‌ی‌اینده در کشور اجرا خواهد شد، ابهام‌ها در خصوص نحوه‌ی اجرای طرح و همچنان امکان پذیر بودن طرح‌هایی که توسط ستاد مقابله با کرونا و دولت ارائه شده است همچنان ادامه دارد.
محسنی ‌بندپی استاندار تهران روز پنج‌شنبه با اشاره به ضرروت توجه به سلامت مردم و تاکید بر این موضوع که سلامت مردم در اولویت برنامه‌ریزی استانداری قرار دارد و بر همه چیز مقدم است، به محدودیت‌هایی که در این خصوص اعمال شده اشاره کرد و اظهار داشته است طرح شناسایی و غربالگری بیماران و طرح محله‌محوری در دستور کار استانداری قرار گرفته و مورد تاکید قرار گرفته است که به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که افراد مبتلا به موقع و هنگام ابتلا شناسایی شوند.
به گفته‌ی استاندار تهران، در این طرح به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بر اساس اجرای طرح‌های محله‌محور اقدامات پیشگیرانه و تحولی لازم در این خصوص اعمال شود.
استاندار تهران در بخش دیگری از اظهاراتش گفت فروشگاه‌های زنجیره‌ای حق فروش پوشاک و مشاغل مربوط به دیگر گروه ها غیر از مواد غذایی را ندارند
وی در عین حال با اشاره به اینکه منع تردد شامل شهرهای استان تهران نمی‌شود گفته است استان تهران و البرز یک پارچه در نظر گرفته شده است و منع تردد شهر به شهر در استان تهران مدنظر قرار ندارد.
بندپی همچنین با اشاره به منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح که جزو محدودیت‌های طرح اخیر است و مورد انتقاد زیادی نیز قرار گرفته است، اظهار داشت در این طرح مبنای جریمه دوربین‌های نظارتی هستند و محدودیت رفت و امد افراد از طریق دوربین‌های نظارتی کنترل خواهد شد. همچنین در این طرح پیش‌بینی شده است که تاکسی‌ها و تاکسی‌های اینترنتی قادر به فعالیت در این ساعت‌های شبانه روز هستند.
به گفته‌ی تحلیل‌گران همین استثنا، اصل موضوع محدودیت رفت و آمد در ساعات پایانی شب را از اعتبار خارج می‌کند. دولت در توجیه طرح محدودیت شبانه تردد، گفته است هدف از اجرای این طرح و اعمال این محدودیت، جلوگیری از برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی‌های خانوادگی است که به گفته‌ی استانداری عامل بیش از ۵۱ درصد از ابتلاها در سطح شهر تهران است.
به گفته‌ی تحلیل‌گران با آزادبودن امکان تردد برای تاکسی‌ها و همچنین تاکسی‌های اینترنتی، قاعدتا دورهمی‌ها متوقف نخواهد شد و مردم با ادامه‌ی حضور در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها، تنها به جای استفاده از اتومبیل شخصی، از تاکسی‌های عمومی و اینترنتی استفاده خواهند کرد.
به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، با چنبن طرحی و با وجود آزادی تردد با تاکسی‌های اینترنتی و عمومی، نه تنها این دورهمی‌ها متوقف نخواهد شد، بلکه موجب خواهد شد تا با جایگزینی تاکسی‌های عمومی به جای اتومبیل‌های شخصی برای جابجایی، امکان آلودگی و ابتلا از طریق تردد با وسیله نقلیه عمومی نیز به مخاطرات موجود در زمینه‌ی ابتلا به کرونا در کشور افزوده شود.
ضمن اینکه بسیاری از تحلیل‌گران تاکید دارند میزان ابتلا به کرونا در دورهمی‌های خانوادگی چندان بالاتر از احتمال ابتلا از طریق تردد با وسائل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو نیست. ضمن اینکه دولت اساسا پژوهش معتبری در این زمینه انجام نداده است که معلوم باشد احتمال ابتلا به کرونا در هریک از موارد فوق به چه میزان است، و واقعا دلیل شیوع کرونا با این شدت مرگبار در کشور ناشی از دورهمی‌های خانوادگی است، یا حضور در اماکن عمومی خرید، یا استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی یا حضور در محل کار و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی.