مواضع فرمانده امریکایی نیروهای سنتکام و مشاور رهبر جمهوری اسلامی در مورد طرح حمله به ایران

بدنبال انتشار خبرروزنامه نیویورک تایمز در مورد بررسی گزینه طرح حمله به نیروگاه نطنز در ایران با حضور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا ،به گزارش رویترز،ژنرال کنت مکنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه سنتکام گفت که گزینه اقدام نظامی علیه ایران در چارچوب سیاست فشار حداکثری علیه این کشور وجود ندارد.وی افزود که گروههای وابسته به ایران در عراق در 50 حمله راکتی علیه پایگاههای آمریکایی و ائتلاف ضد داعش نقش دارند.وی همچنین ایران را به در پیش گرفتن اقدامات مخرب در منطقه متهم کرد و گفت که میزان و حجم این اقدامات افزایش داشته است و اگر این اقدامات ادامه یابد، ایران باید به عواقب آن بیاندیشد.ژنرال مکنزی تأکید کرد که آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست و سیاست فشار حداکثری علیه ایران گزینه نظامی ندارد.
همچنین حسین دهقان مشاور نظامی و وزیر پیشین دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس در زمینه احتمال اقدام نظامی واشینگتن علیه ایران گفت یک درگیری محدود و تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام‌عیار تبدیل شود. قطعا امریکا ، منطقه و جهان نمی‌توانند چنین بحران وسیعی را تحمل کنند.
وی افزود ما از بحران استقبال نمی‌کنیم، از جنگ استقبال نمی‌کنیم. ما به دنبال شروع جنگ نیستیم.دهقان در درباره انفجار سایت هسته‌ای نطنز گفت کسانی که مسئول نصب برخی وسایل بودند، احتمالا تغییراتی در آنجا دادند که منجر به انفجار شد. وی همچنین گفت جمهوری اسلامی ایران قدرت دفاعی‌اش را تحت هیچ شرایطی با هیچ‌کس مورد مذاکره قرار نمی‌دهد.وی انجام مذاکره برای نفس مذاکره را رد کرد.