عربستان و چشم انداز صلح با اسراییل و اعلام امادگی کشورهای عربی برای صلح از سوی ترامپ

به گزارش رویترز ، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در یک نشست مجازی که پژوهشکده سیاست خاور نزدیک واشنگتن برگزار کننده آن بود، اظهار داشت که عادی‌سازی روابط با اسراییل در نهایت رخ خواهد داد. وی افزود تنش‌هایی که گاهی میان ریاض و واشنگتن رخ می‌دهد، تصادفی است و این روابط دوجانبه بر پایه روابط شخصی نیست بلکه اساس آن، منافع دوطرفه است.فرحان گفت که تحقق صلح و ثبات دائمی جز با توافق دائمی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها رخ نخواهد داد، وعادی‌سازی روابط اتفاق خواهد افتاد اما ایجاد کشور فلسطینی و از سرگیری طرح صلح فلسطینی-اسرائیلی ضروری است.
وی لغو طرح اشغال اراضی کرانه باختری را زمینه ساز برای بازگشت احتمالی فلسطینی‌ها به میز مذاکره خواند .
در این میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکانیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت که بیش ازنه یا ده کشور دیگر در جهان عرب، آماده عادی سازی روابط خود بااسراییل هستند با این حال وی زمان مشخصی برای انجام این کار اعلام نکرد.
ترامپ در مورد جهان عرب، گفت چیزهای زیادی خواهیم داشت و من بر این باورم که همه آنها را به دست خواهیم آورد؛ قراردادهای بیشتری به احتمال زیاد پس از انتخابات آمریکا اعلام خواهند شد؛ ما اکنون کارهای زیادی انجام می دهیم.وی افزود زیبایی همان صلح در خاورمیانه بدون پول و بدون خون است؛ خونی روی ماسه وجود ندارد و این اتفاق می افتد.
یادآور می شود که امارات متحده عربی و بحرین و سودان توافقنامه های عادی سازی روابط دیپلماتیک با اسراییل را امضا کردند