قتل یک متهم دستگیر شده توسط پلیس و واکنش‌ها

ویدیوهایی که در روز شنبه در فضای مجازی منتشر شد حاکی از آن بود یک فرد متهم به نام مهرداد سپهری که به دنبال در گیری با همسرش و نیز منازعه با همسایگان و کاسبان محل توسط پلیس در شهرک حجت مشهد دستگیر میشود و یک مامور نیروی انتظامی بارها با شوکر و اسپری فلفل او را آزار می‌دهد. وی در راه بیمارستان جان میبازد و خانواده مهرداد سپهری می‌گویند او قبل از انتقال به بیمارستان جان باخته است.بدنبال این خبر فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت تحقیقات ویژه پیرامون مرگ مهرداد سپهری مرد جوان مشهدی که گفته می‌شود در درگیری با پلیس جان باخته با انجام تحقیقات از مامور پلیس ادامه دارد و دستور ویژه در این خصوص صادر شده است.وی با ابراز تاسف از وقوع این حادثه افزود موضوع به صورت ویژه بررسی و نتایج آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
دادستان نظامی استان خراسان رضوی نیز خبری از تشکیل پرونده‌ای درخصوص مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد.بنا به گفته وی، پرونده‌ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده‌اند و دستور نمونه برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی صادر شده است. همچنین در اخرین خبر مامور مزبور دستگیر شده است .عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی، در یادداشتی نوشت اگر این فیلم برای توجیه اقدام پلیس منتشر شده است باید گفت که عذر بدتر از گناه است. پلیس خود را محق به این برخورد دانسته مثل نمایش مجرمین دیگر در خیابان جمهوری دو هفته پیش.ولی این کار تعریف غیرقانونی از مسیولیت پلیس است، و در اصل فرقی با اقدامات خلاف قانون آن فرد ندارد که قطعا بدتر است. زیرا مأمور رسمی چنین خشونتی را بدون مجوز قانونی انجام می‌دهد. اگر متهم مقاومت می‌کرد مواجهه متعارف و متناسب از سوی پلیس پذیرفتنی است ولی زدن فرد بازداشتی که هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد شکنجه محسوب می‌شود.
وی در پایان تاکید کرده است اگر حکومتی می‌خواهد که مردم قانون را رعایت کنند در درجه اول ماموران خودش باید ملتزم به اجرای قانون باشند. تخطی از قانون از سوی ماموران به معنای صدور مجوز نقض قانون آز طرف مردم است.
این در حالیست که برخی مرگ مهرداد سپهری را با مرگ جرج فلوید توسط پلیس امریکا مقایسه کردند که توسط رهبر جمهوری اسلامی به شدت محکوم شده بود .