تحولات بازار ارز و تلاش حکومت برای کنترلش

در حالیکه در دو هفته گذشته نرخ ارز افزایش سی درصدی داشته است و دلار به سی و دو هزار تومان رسید از امروز روندی نزولی گرفت و به بیست و هشت هزار تومان رسید که برخی معتقدند واکنش بازار به افزایش شانس پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری میباشد . در این میان ، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی عصر دوشنبه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی دلیل افزایش نرخ ارز راچند هفته گذشته کاهش درآمدهای ارز کشور دانست و گفت: عرضه ارز در سامانه نیما افزایش یافته و خرید اسکناس در بازار ارز به حداقل رسیده است.وی گفت طی روزهای اخیر روزانه حدود ۱۵۰ میلیون دلار توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می‌شود که در کنار منابع بانک مرکزی تأمین ارز واردات شتاب گرفته است.
وی افزود با مشورت اتاق بازرگانی و هماهنگی با وزارت صمت به زودی اقداماتی ویژه‌ای برای استفاده حداکثری از منابع صادرکنندگان برای تامین ارز موردنیاز واحدهای تولیدی انجام خواهیم داد.
رییس کل بانک مرکزی گفت دلیل افزایش نرخ ارز صدور بخشنامه‌های متعدد ارزی نبوده است بلکه دلیل آن کاهش درآمدهای ارزی کشور است.و افزود لذا ما اصلا قصد نداریم که در شرایط فعلی اقتصاد، به صادرکنندگان فشار وارد کنیم و یا آنها را برای رفع تعهد ارزی به قوه قضائیه معرفی کنیم.
وی گفت علت کاهش صادرات ما در شش ماهه ابتدای سال دقیقا مشخص است و ان شاء الله در نیمه دوم سال جهش خوبی در این زمینه خواهیم داشت و ان شاء‌الله نرخ ارز نیز کنترل می‌شود و شرایط بازار در خصوص نرخ ارز مثبت‌تر شده است و نکته دوم اینکه عرضه ارز در سامانه نیما بسیار بهتر شده است.
همتی تاکنون چند بار از این وعده ها داده است ولی عملا روند قیمتها در بازار افزایش بوده وبیشتر سخنان وی اقدامات روانی برای کنترل بازار بوده است .