اصولگرایان و واکنش تند به بحث صلح امام حسن و تاکید بر خسارتهای برجام

همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، اظهارات حسن روحانی در خصوص انتخاب صلح توسط امام حسن که در جلسه هیات دولت در روز چهارشنبه مورد تاکید قرار گرفت، با واکنش گروه‌های محافظه‌کار در ایران مواجه شد و حسین شریعتمداری سردبیر روزنامه‌ی کیهان و نماینده ولی فقیه ، یک روز پس از انتشار اظهارات حسن روحانی در این خصوص، در اعتراض به این اظهارات آن را تحریف تاریخ خواند و اظهار داشت حسن روحانی این روایات نادرست را هم‌راستا با رفتار دولت مطرح می‌کند و در تلاش است تا از این تحریف‌ها برای اقناع افکار عمومی در راستای اهداف و اعمال دولت استفاده کند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه خسارت‌های برجام با تحریف صلح امام حسین قابل جبران نیست، خاطرنشان کرد که بحث‌های درباره‌ی صلح امام حسن، مربوط به سرنوشت مذاکرات هسته‌ای است. وی همچنین صلح امام حسن را دارای دو وجه خواند و اظهار داشت ممکن است صلح امام حسن برای امام حسن تدبیری شجاعانه و صلح و نرمش قهرمانانه محسوب شود، اما برای کسانی که در اطراف امام بودند، خیانت و ننگ ابدی است. این اظهارات شریعمداری در حالی عنوان می‌شود که این خود خامنه‌ای بود که تعبیر نرمش قهرمانانه را به کار برد و با توجیه این موضوع که اقدام جمهوری اسلامی برای توافق با امریکا نوعی نرمش قهرمانانه است که در راستای اهداف بالاتری انجام می‌شود، بر ضرورت این صلح تاکید کرد.
همچنین اظهارات شریعتمداری در خصوص تلاش حسن روحانی برای اقناع افکار عمومی در حالی عنوان می‌شود که بر خلاف تبلیغات گروه‌های محافظه‌کار و تندرو در جمهوری اسلامی، به و اسطه‌ی فشار اقتصادی سهمگینی که در پی بازگشت برجام و اوج گرفتن قیمت‌ها در ایران به مردم تحمیل شده‌ است، این خود مردم هستند که خواستار گفتگو و مذاکره با امریکا هستند و مایلند این وضعیت زیانبار و فشار اقتصادی با توافق با امریکا به نوعی کاسته شود.
شریعتمداری در ادامه‌ی اظهاراتش رویکرد روحانی و اصلاح طلبان برای سازش با امریکا به عنوان راه رونق اقتصاد کشور را خطایی خسارت‌بار دانست و اظهار داشت این خسارت با تحریف صلح امام حسن جبران نخواهد شد.
شریعتمداری بااشاره به اینکه انتظار مردم از رئیس جمهور این است که برای حل مشکلات مردم تلاش کند، خاطرنشان کرد که آنچه که مردم را برای مذاکره با امریکا متقاعد کرد سیاه‌نمایی از وضعیت کشور و همچنین تاکید دولت بر خزانه‌ی خالی بود. شریعتمداری همچنین با کنایه به اظهارات حسن روحانی در خصوص به حرکت در امدن چرخ تولید، و افزایش درامد مردم، اظهار داشت مهم‌ترین برنامه‌ی برجام برداشتن سایه جنگ از کشور و رونق اقتصادی بود، که دولت روحانی در آن موفق نشده است.
شریعتمداری در ادامه‌، بدون آنکه به گشایش اقتصادی و گسترش روابط تجاری چشم‌گیر پس از برجام طی دو سال پس از برجام اشاره کند، تورم و گرانی امروز ایران را با وضعیت گرانی و تورم ۸ سال قبل مقایسه کرد و اظهار داشت قیمت‌ها از خودرو گرفته تا ارز و طلا، به شکل سرسام‌آوری نسبت به قبل از برجام افزایش یافته است.
این در حالی است که بلافاصله پس از برجام، علاوه بر افزایش قدرت خرید مردم، در همه‌ی زمینه‌ها من‌جمله خودرو طلا و ارز گشایش چشم‌گیری در وضعیت زندگی مردم ایجاد شده بود که به راحتی قابل چشم‌پوشی نیست.
ورود نمایندگی‌های خودرو و دیگر محصولات به داخل کشور که از دستاوردهای برجام بود و بهترین اتومبیل‌ها و دیگر محصولات را با بهترین شرایط در اختیار مردم و طبقه متوسط قرار می داد از جمله دستاوردهای برجام بود که شرایط زندگی مردم را به تدریج و روز به روز نسبت به قبل بهبود می‌بخشید و با بازگشت مجدد تحریم‌ها که به گفته‌ی بسیاری تندروها در داخل کشور هم در بازگشت آن توسط امریکا کم‌تاثیر نبودند، تمامی این دستاوردها از دست رفت.