اصولگرایان و مسئله استیضاح روحانی

در حالی که کمتر ازنه ماه به پایان دولت حسن روحانی باقی مانده است، و ایران با چالش تحریم و کرونا، با سخت‌ترین محدودیت‌ها مواجه است، محمدحسن آصفری نماینده اصولگرای مجلس بار دیگر با اشاره به اینکه برخی نمایندگان همچنان موضوع استیضاح آقای روحانی را دنبال می‌کنند، گفته است اگر موضوع استیضاح حسن روحانی مطرح شود، وی نمی‌تواند از این مجلس رای کفایت دریافت کند. وی در عین حال با ابراز تعجب از عدم اقدام رئيس مجلس در دستور کار قرار دادن طرح سوال از رئیس جمهور، تاکید کرده است هیات رئیسه اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.آصفری همچنین با اشاره به اینکه بخش اعظم مشکلات امروز کشور ناشی بی‌تدبیری و نداشتن برنامه از سوی مسئولان دولت است، به اشتباهات فراوان دولت در حوزه اقتصاد، سیاست داخلی و خارجی اشاره کرده و تاکید کرده است که دولت می‌توانست از طریق مشورت با کارشناسان و منتقدان و همکاری با دیگر قوا در تنظیم لوایح، از بروز این اشتباهات جلوگیری کند.
آصفری در عین حال با اشاره به اینکه فشارهای غرب، برجام و موضوعات تسلیحاتی و شیوع کرونا نیز در بخشی از این مشکلات تاثیرگذار هستند، تاکید کرده است که حسن روحانی باید در خصوص بخشی از مشکلات کشور که خود او در آنها موثر بوده است به مجلس توضیح دهد و پاسخگو باشد.
این نماینده مجلس همچنین با بیان این موضوع که فرمان هدایت دولت در دستان رئيس جمهور است، تاکید کرده است حسن روحانی بیشترین نقش را در اتفاقات اخیر داشته است.
وی همچنین خاطرنشان کرده است اگر دولت تا این حد در انتخاب وزرا یا برخی تصمیمات با مجلس لجبازی نمی‌کرد، امروز وضعیت کشور اینچنین نبود.
این اظهارات در خصوص لجبازی دولت در انتخاب وزرا در حالی عنوان می‌شود که یکی از جدی‌ترین انتقادهای طرفداران روحانی از وی در خصوص انتخاب هیات دولت، ملایمت و انعطاف‌پذیری وی در مقابل حاکمیت در انتخاب وزرا و هیات دولت بوده است، و بارها عنوان شده است که حسن روحانی با کوتاه آمدن در مقابل خواست حاکمیت در انتخاب وزرا، فرصت انتخاب هیات دولت شایسته را از خود سلب کرده است. ضمن اینکه هیچ کدام از وزرا بدون هماهنگی با خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و تایید او در خصوص حضور وی در هیات دولت امکان معرفی به عنوان وزیر را ندارند.
آصفی همچنین با رد این موضوع که عدم طرح سوال از رئيس جمهور نوعی مصلحت‌اندیشی است، ضمن اشاره به اینکه بیش از 200 نماینده طرح سوال از آقای روحانی را امضا کرده‌اند، یادآور شده است که هیات رییسه مجلس هنوز اجازه ورود طرح سوال به صحن علنی را نداده است. وی همچنین گفته است که هیات رئيسه باید در این خصوص پاسخگو باشد.