اقدامات جدید برای مقابله با کرونا

در حالی که میزان مرگ و میر ناشی از کرونا و میزان ابتلا به کرونا در ایران همچنان رکورددار است و بالا بودن آمار در ایران، همچنان حاکی از وخیم‌تر بودن شرایط بیماری نسبت به ماه‌های اولیه شیوع کرونا در ایران است،‌ سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به جهش ویروس کرونا در ماه‌های اخیر اظهار داشت این ویروس به علت جهش و تغییرات در آن، در سرعت انتشار و گرفتار کردن جمعیتِ بیشتر، سرعت عمل بیشتری پیدا کرده است. وی این وضعیت را این زنگ خطری برای کشور دانست و بر ضرورت رعایت فاصله‌گذاری، مسافرت‌ها و استفاده از ماسک تاکید کرد. وی همچنین به محدودیت رفت و آمد در پنج شهر در ایران اشاره کرد و اظهار داشت در شهرهای تهران، مشهد، کرج، اصفهان و ارومیه، در روزهای پایانی ماه سفر منع عبور و مرور محدودیت رفت و آمد اعلام شده است. وی ابراز امیدواری کرد که این اقدام بتواند با اعمال محدودیت و کاهش ترددها در این پنج شهر در کاهش شیوع بیماری موثر باشد.
این در حالی است که سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت بار دیگر با اشاره به اینکه تمام استان‌های کشور یا در وضعیت قرمز و یا در وضعیت هشدار به سر می‌برند، از فوت ۲۷۹ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته در ایران خبر داده و گفته است بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، بیش از ۴۸۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده‌اند که بیش از ۲۲۰۰‌ نفر از آنها به دلیل وخیم بودن وضعیت‌شان، در بیمارستان بستری شده‌اند.
این امار در حالی اعلام می‌شود که ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت روز چهارشنبه با بیان اینکه تعداد مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا تنها بر اساس نتیجه‌ی مثبت تست پی سی آر آن‌ها اعلام می‌شود، این موضوع را مورد تاکید قرار داده است که بسیاری از افراد ناقل هستند، اما به علت عدم انجام تست پی سی آر، ناقل بودن و ابتلای آنها مشخص نمی‌شود. وی همچنین با اشاره به اینکه قبل از شیوع کرونا، میزان فوتی‌های روزانه د ایران بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۵۰ فوتی بوده است، اظهار داشت بر اساس آمار اعلام شده نمی‌توان این تصور را داشت که تعداد فوت‌های ناشی از کرونا اندک است.
حریرچی همچنین با بیان این موضوع که مرگ و میرها بر اساس تست پی سی آر مثبت اعلام می‌شود، و کسانی که تست نداده‌اند حزو آمار هم محاسبه نمی‌شوند، یادآور شد میزان این آمار را بسته به شرایط استان باید بین ۲ تا ۲/۲ برابر افزایش داد.
این اظهارات حریرچی در حالی عنوان می‌شود که از ابتدای شیوع کرونا در ایران، ناظران و کارشناسان بارها نسبت به غیرواقعی بودن آمار هشدار داده و تاکید کرده‌اند که آمار رسمی اعلام‌شده توسط دولت واقعی نیست و میزان مرگ و میرها و تعداد مبتلایان ده‌ها برابر بیش از مقدار اعلامی توسط وزارت بهداشت است.
ضمن اینکه ناظران همچنان بر غیرموثر بودن ممنوعیت سه‌روزه‌ی تردد بین شهرها در شهرهای اعلام‌شده‌ی وزارت بهداشت تاکید دارند و تاکید می‌کنند که این اقدام تنها می تواند به عنوان یک قدام نمایشی برای توضیح این موضوع که دولت در حال انجام اقدامی موثر برای پیشگیری از کروناست به کار بیاید، اما تاثیر واقعی در کاهش تعداد مبتلایان یا کاهش شدت شیوع بیماری در کشور ندارد.
ضمن اینکه اقدام به محدودیت تردد را دولت بایستی در ماه‌های نخست شیوع بیماری که امکان کنترل بیماری و در کنار آن غربالگری بیماران وجود داشت انجام می‌داد، نه در شرایطی که بیماری در تمام کشور به شدت منتشر شده است و تقریبا هیچ نقطه سلامت در کشور وجود ندارد.