دستور قاضی امریکایی علیه دستور دونالد ترامپ علیه توقف وی چت

به گزارش رویترز، دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا طی فرمانی گوگل و اپ استور را مجبور کرده بود نرم‌افزار پیام‌رسان وی چت را حذف کنند. حالا یک قاضی فدرال علیه این تصمیم وارد عمل شده و اجرای آن را متوقف کرد. این درحالی است که ترامپ علیه تیک تاک هم فرمانی صادر کرده و این نرم‌افزار چینی را وادار به واگذاری به شرکتهای امریکایی کرده است.
در دادخواست ۲۲ صفحه‌ای شکایت از این اقدام ترامپ، نقض بند اول قانون اساسی آمریکا و همچنین عدم معرفی یک نرم‌افزار جایگزین به جای وی چت عنوان شده است.
گفتنی است ترامپ از زمان ورود به کاخ سفید موضع سرسختی علیه چین اتخاذ کرده به طوریکه آمریکا و چین در موضوعات مختلفی از جمله مسلمانان اویغور، جنگ تجاری، منشاء کرونا، تایوان، دریای جنوبی چین و هنگ کنگ درگیر هستند
در این میان دولت چین گفته است آمریکا به بهانه امنیت ملی، معاملات با اپلیکیشن وی چت و تیک تاک را ممنوع کرده که به منافع قانونی شرکت های مربوط آسیب رسانده و نظم عادی بازار را مورد اختلال قرار داده است، چین قاطعانه با آن مخالفت می کند.
وزارت بازرگانی چین در واکنش به اقدام آمریکا گفته است آمریکا بدون هیچ گونه مدرکی با استفاده از قدرت ملی، دو شرکت چینی یاد شده را سرکوب کرده که به این ترتیب اعتماد سرمایه گذاران بین المللی را در فضای سرمایه گذاری آمریکا خدشه دار کرده است.
وزارت بازرگانی چین تاکید کرده پکن از واشنگتن می خواهد تا با صرف نظر از اقدامات زورگویانه و رویکرد اشتباه، مقررات و نظم عادلانه و شفاف بین المللی را حفظ کند. اگر آمریکا در این راستا اصرار ورزد، چین برای حفظ منافع قانونی شرکت های این کشور تدابیر لازم در پیش خواهد گرفت.