روحانی و گزارش عملکرد مبارزه دولت با کرونا

حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز پنجشنبه در جلسه روسای کمیته‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به تجربه‌های حاصل از اجرای دقیق مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و با بیان این موضوع که به خصوص در خصوص پرهیز از سفرهای غیرضروری و برپایی تجمعات مصوبات دقیقی وجود دارد، تاکید کرد در مراسم اربعین نیز باید دستورالعمل‌های بهداشتی بیش از پیش مراعات شود.
رئیس جمهور همچنین با بیان این موضوع که حفظ سلامت دانش آموزان و دانشجویان اولویت نخست دولت است، بر ضرروت رعایت پروتکل‌ها در این خصوص تاکید کرد و اظهار داشت کلاس‌ها در چارچوب شرایط هر منطقه، باید به صورت حضوری و غیرحضوری برگزار شود. وی افزود ودیران مدارس مسئول رعایت کامل دستورالعمل‌ها هستند و باید از رعایت دستورالعمل‌ها اطمینان حاصل کنند.
این در حالی است که بسیاری از مدارس حتی در مراکز استان و در مناطق مرفه از امکانات لازم برای رعایت این پروتکل‌ها برخوردار نیستند و غیر از تامین مواد ضدعفونی در موارد متعددی حتی از نظر فضا و امکانات نیز از شرایط مناسب در وضعیت کرونا برخوردار نیستند.
وی همچنین امار منتشرشده در خصوص مبتلایان به کرونا در بین دانش آموزان را غیرواقعی خواند و با اشاره به اینکه آمار دقیقی در خصوص آمار مبتلایان در محیط‌های آموزشی وجود ندارد، اخبار منتشرشده را ناصحیح و بیشتر گمانه‌زنی دانست.
روحانی در این خصوص از کمیته اطلاع‌رسانی و تبلیغات ستاد ملی مقابله با کرونا خواست تا ضمن رایزنی با رسانه‌ها، اثرات انتشار اینگونه اخبار جعلی بر ایجاد نگرانی در خانواده‌ها و تشویش در جامعه را مورد توجه قرار دهند.
وی در ادامه‌ی اظهاراتش ضمن اشاره به گزارش مقدماتی کمیته درمان از طرح غربالگری شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از کنکور این گزارش را بیانگر برگزاری کنکور در سلامت کامل دانست و گفت این گزارش نشان می‌دهد کاری بزرگ و موفق با هماهنگی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارتخانه‌های بهداشت درمان و آموزش پزشکی و علوم و فناوری انجام شده است.
رئیس جمهور برگزاری کنکور در سراسر کشور با رعایت حداکثر پروتکل‌های بهداشتی و کمترین میزان ابتلا را از جمله کارهای درخشان و بزرگ دولت در مدت شیوع این بیماری دانست و با اشاره به اینکه این مدل از برگزاری کنکور، دارای قابلیت ارائه در عرصه بین‌المللی است گفت این روش می‌تواند هم سلامت جسمی و روانی و هم آینده دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان تضمین شود.
توهم رئیس جمهور در خصوص انجام اقدامات منحصربفرد در دولت وی تمام‌نشدنی است. اظهارات رئیس جمهور در خصوص منحصربفرد بودن نحوه‌ی برگزاری کنکور در شرایط کرونا و قابلیت عرضه‌ی بین‌المللی آن در حالی عنوان می‌شود که تنها اقدامی که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا در این خصوص انجام داده است، رعایت فاصله‌ی نسبی در هنگام برگزاری کنکور است و اقدامی که دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا برای جلوگیری از ازدحام در داخل سالن برگزاری کنکور انجام داده است. آن هم به گفته‌ی بسیاری از ناظران اقدامی است که چه در دوران کرونا و چه غیر از آن در تمامی امکان عمومی در بسیاری از کشورها انجام می شود و رعایت فاصله وفیزیکی و جلوگیری از تجمع افراد اقدامی است که به عنوان رفتار اجتماعی در بسیاری از کشورهای جهان کاملا پذبرفته شده است.
در عین حال، در برگزاری کلاس‌های درس و پروتکل‌های بهداشتی لازم به هنگام ورود دانش‌‌امزان به مدارس، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، و رعایت فاصله مناسب در برگزاری کلاس‌های درس، از جمله اقداماتی است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان در حال انجام است و اینکه دولت ایران در برگزاری کنکو فاصله‌ی دو متری را در برگزاری کنکور رعایت کرده اقدام خاصی نیست که رئیس جمهور ایران آن را اقدامی منحصر بفرد برای معرفی به جامعه جهانی معرفی کند.
حسن روحانی در بخش دیگری از اظهاراتش در روز پنج شنبه در آیین افتتاح طرح‌های کشوری وزارتخانه‌های مختلف، به اقدامات دولت برای بازسازی و نوسازی تخت‌های بیمارستانی در کشور اشاره کرد و با بیان این موضوع که اقدامات درمانی دولت از نطر توسعه و بازسازی تخت‌های بیمارستانی در دولت وی، به اندازه‌ی کل کار درمانی است که در تاریخ ایران تا سال ۹۲ انجام شده است، اظهار داشت علی رغم فشارهای اقتصادی، روند توسعه بهداشت و درمان در سال ۹۹ نه‌تنها کاهش پیدا نکرده، بلکه چندهزار تخت بیمارستانی نیز تا پایان سال و ماه‌های اولیه سال بعد افتتاح خواهد شد.
تاکید دائمی رئیس جمهور بر توسعه‌ی خدمات درمانی در دولت وی در حالی عنوان می‌شود که شرایط درمانی در ایران یکی از دشوارتری شرایط در سال‌های اخیر در ایران است و گران بودن خدمات درمانی از یک سو و کمبود داروهای ضروری از سوی دیگر ایران را دریکی از سخت‌ترین شرایط از نظر درمانی در سال‌های اخیر قرار داده است.