تداوم واکنش ها به اعدام نوید افکاری

در پی اعدام نوید افکاری کشتی‌گیر ایرانی که به علت شرکت در اعتراضات تابستان ۹۷ و اتهام قتل روز شنبه اعدام شد، واکنش‌های اعتراضی به اعدام وی همچنان ادامه دارد. پس از آنکه اتحادیه اروپا اعدام نوید افکاری را محکوم کرد، گزارشگران ویژه‌ی حقوق بشر سازمان ملل نیز ضمن محکوم کردن اعدام نوید افکاری، برضرروت توجه و واکنش جامعه‌‌ی جهانی نسبت به این اقدام جمهوری اسلامی تاکید کردند. این در حالی است که ابهام‌ها در خصوص اعدام وی همچنان ادامه دارد و برخی تاکید دارند که پرونده‌ی نوید افکاری در شرایط فرجام‌خواهی بوده و مقدمات اعدام وی از نظر قضائي مهیا نبوده است.
در همین حال برخی از چهره‌های سرشناس ورزشی و هنری نیز نسبت به اعدام وی واکنش‌های تندی نشان داده و علاوه بر اینکه این اعدام را محکوم کرده نسبت به سکوت دیگر فعالان در حوزه‌ی هنری و ورزشی نیز واکنش نشان داده و اعتراض کرده‌‌اند. حمایت‌ها از نوید افکاری واکنش تند مقام‌های مختلف در داخل جمهوری اسلامی را نیز برانگیخته است. علی باقری معاون امور بین الملل قوه قضائیه نیز روز دوشنبه ضمن اعتراض به مداخلات برخی سفارتخانه‌های اروپایی در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران، خطاب به آنها،‌از آنها خواست ادب دیپلماتیک را رعایت کنند و مانند یک گروه اپوزیسیون بلندگوی دروغ‌پراکنی نشوند. وی افزود فشارهای خارجی نه تیغ تیز عدالت قوه قضائیه را کند می‌کند نه چتر گسترده رحمت و رافت اسلامی را کوچک خواهد کرد.
در عین حال، روزنامه‌ی کیهان روزنامه‌ی طرفدار حاکمیت نیز روز دوشنبه با اشاره به اینکه نوید افکاری با ضربات چاقو اقدام به قتل عمد کرده است، افرادی را که از نوید افکاری حمایت کرده و اعدام او را محکوم کرده بودند، سلبریتی‌های وابسته به مراکز زر و زور و تزویر خوانده و اظهار داشته است که این افراد پیش از این هم از سه سارق مسلح که به اعدام محکوم شده بودند، حمایت کرده بودند.
وی در گزارش تحلیلی خود به این نتیجه رسیده است که اغلب سلبریتی‌هایی که طی ماه‌های اخیر در صفحات مجازی خود اقدام به حمایت از قاتلان و ‌تروریست‌ها می‌کنند، سابقه همکاری یا همراهی با متهمان و مفسدان اقتصادی را هم دارند. وی این هنرمندان را متهم کرده است که این افراد به خاطر بازی‌های خود از اختلاس‌گران دستمزد می‌گرفته‌اند و از مجرمین قضائی نیز حمایت کرده‌اند.
وی همچنین اظهار داشته است که بسیاری از متهمان اقتصادی و سرمایه‌داران در همین جبهه قرار داشته‌اند. کیهان در گزارش انتقادی خود همچنین خاطرنشان کرده است که با جدی شدن عزم قوه‌ی قضائیه برای برخورد با مفسدان دانه درشت اقتصادی، پروژه‌ی حمایت از این افراد مجرم را نیز در دستورکار قرار داده‌اند.
با وجود انتقادها از فعالان هنری و ورزشی در حمایت از نوید افکاری و مخالفت با اعدام وی، و تاکید مقام‌های وابسته به حکومت جمهوری اسلامی در این خصوص که این افراد وابسته به غرب و رسانه‌های بیگانه هستند، نکته قابل توجه در انتقاد فعالان فرهنگی و هنری و دیگر سلبریتی‌ها و نیز افراد سرشناس در مخالفت با چنین احکامی، این مخالفت‌ها نه به خاطر فرد یا افراد خاصی، بلکه عمدتا به خاطر مخالفت با اعدام است که به عنوان یک قاعده‌ی حقوق بشری مورد حمایت بسیاری از گروه‌های اجتماعی در ایران قرار دارد و بسیاری از گروه‌های اجتماعی به عنوان منتقد جدی اعدام، از محکومان به اعدام نه به خاطر بی‌گناه بودن آنها، بلکه به خاطر مخالفت با اعدام حمایت می‌کنند.