جنجال حذف دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی

در ادامه‌ی واکنش‌ها در خصوص حذف تصاویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی سوم ابتدایی که به واکنش‌های تندی در فضای مجازی انجامید، وزیر آموزش پرورش در نهایت مجبور به عذرخواهی شد و با اشاره به اینکه این اقدام بی‌سلیقگی وزارت آموزش و پرورش بوده است، اظهار داشت این اقدام جبران خواهد شد.وزیر آموزش و پرورش همچنین در پیام توییتری عذرخواهی خود ضمن اشاره به اینکه دختران سرزمین ایران شایسته احترام هستند، تصریح کرده بود که به دغدغه‌های مردم اهمیت می‌دهد.وزارت اموزش و پرورش پیش از این اعلام کرده بود که این اقدام عمدی نبوده است و حذف تصاویر دختران به علت شلوغ بودن تصویر روی جلد صورت گرفته است. این در حالی است که در تصویر روی جلد کتاب سه پسر و سه دختر وجود داشتند که آموزش و پرورش تنها اقدام به حذف تصاویر دختران کرده است و تحلیل‌گران معتقدند اگر عمدی در کار نبود آموزش و پرورش می‌توانست برای رفع شلوغی تصویر اقدام به حذف تصویر دختران و پسران کند و مجبور نبود که فقط تصاویر دختران را حذف کند.
در ادامه‌ی واکنش‌ها در فضای مجازی نسبت به حذف تصویر دختران، برخی خواستار قرار دادن تصویر مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی و برنده‌ی جایزه فیلدز بر روی کتاب ریاضی سوم ابتدایی شدند.
در عین حال، تصویرگر این کتاب گفته است در طرح اصلی، یکی از دختران روی درخت نقاشی شده بوده است، که ممیزی آموزش و وپرورش با این اقدام مخالفت کرده و تصویر دختر در بالای درخت را حذف کرده است.
آموزش و پرورش در بیانیه خود تاکید کرده بود که حذف تصاویر دختران این شائبه را ایجاد کرده است که دلیل این حذف دستور بوده است. در این بیانیه همچنین تاکید شده بود که بر اساس دستورات رهبران جمهوری اسلامی، هر دو جنس مورد تکریم و احترام هستند و حذف این تصاویر عمدی نبوده است. همچنین بر این موضوع تاکید شده بود که هیچ گونه نگاه افراطی و یا تفریطی در این خصوص مورد پذیرش آموزش و پرورش نیست.
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور نیز در واکنش به اقدام آموزش و پرورش با بیان اینکه نمی‌توان دختران را نادیده گرفت به این موضوع اشاره کرده است که باید جلد کتاب‌های ریاضی و علوم سوم ابتدایی را در کنار هم دید.
اظهارات معصومه ابتکار در حالی عنوان می‌شود که برخی ناظران در وکانش به انتقادات صورت گرفته در خصوص حذف تصویر دختران روی جلد کتاب سوم ابتدایی تصریح کرده بودند که باید به تصویر کتاب علوم سوم ابتدایی که تنها تصویر دختران منتشر شده و تصویری از پسران وجود ندارد نیز توجه شود.
رویکرد به جایگاه دختران در رشته‌های مختلف علمی در جمهوری اسلامی همواره مورد انتقاد بسیاری از ناظران قرار داشته است. این رویکرد که ریاضیات رشته‌ای بیشتر مردانه و پسرانه است،‌ در جمهوری اسلامی یک رویکرد قوی و قدرتمند است و گرچه جمهوری اسلامی به علت فشارهای اجتماعی هیچگاه نتوانسته است تحصیل دختران در رشته‌های ریاضی را متوقف کند، اما همواره مقاومت‌های زیادی در این خصوص وجود داشته است. در سال‌های اولیه تاسیس جمهوری اسلامی بسیاری از مدارس دخترانه که دختران می‌توانستند در آنها به تحصیل ریاضی بپردازند به مدارس تجربی تبدیل شدند.
تحصیل در برخی رشته‌های فنی و مهندسی نیز تا سال‌ها برای دختران محدود بود یا سهمیه کمی به آنها اختصاص می‌یافت و با توجه به محدودیت‌هایی که وجود داشت دختران کمتر امکان ادامه‌ی تحصیل در رشته‌های ریاضی یا فنی را می‌يافتند.
لذا به گفته‌ی تحلیل‌گران با توجه به این رویکرد و سابقه‌ی ایدئولوژیک در جمهوری اسلامی، اینکه جمهوری اسلامی عامدانه اقدام به حذف تصاویر دختران از روی جلد کتاب ریاضی کرده باشد چندان هم دور از ذهن نیست و وجود تصاویر دختران بر روی کتاب علوم نشان‌دهنده‌ی رویکرد عادلانه‌ی جمهوری اسلامی به دختران در خصوص تحصیل در رشته‌ی ریاضی نیست. سال‌هاست که در جمهوری اسلامی رشته‌ی تجربی رشته‌ای بیشتر دخترانه و رشته‌ی ریاضی رشته‌ای عمدتا پسرانه تلقی شده است.