چالش قضایی ایران وآمریکا در لاهه

بدنبال شکایت ایران در سال 2018 در خصوص تحریم‌های دولت دونالد ترامپ در دیوان بین المللی قضایی که در آن اقدام دولت امریکا با تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، موسوم به برجام، پیمان مودت ۱۹۵۵ میان دو کشور را نقض کرده است و صلاحییت دیوان بین المللی برای رسیدگی به این موضوع. به گزارش رویترز روز دوشنبه در جلسه رسیدگی به این موضوع وکلای حقوقی دولت آمریکا خواهان رد شکایت ایران از سوی دیوان بین‌المللی قضایی، لاهه، شدند.وکلای دولت آمریکا با طرح این استدلال که تهران کماکان یک تهدید جدی برای امنیت جهانی است، از دادگاه عالی سازمان ملل خواستند تا شکایت جمهوری اسلامی برای لغو تحریم‌های اعمال شده از سوی رئیس جمهور آمریکا را رد کند. وکلای دولت آمریکا اینگونه استدلال کردند که دادگاه مستقر در لاهه صلاحیت رسیدگی به پرونده را ندارد و مدعی شدند ایران با سوء استفاده از پیمان مودت تلاش می‌کند در تحریم‌هایی که اقتصاد این کشور را تحت تاثیر قرار داده، تخفیف بگیرد.
ماریک استرینگ، سرپرست مشاور حقوقی وزارت امور خارجه آمریکا به دیوان لاهه اعلام کرد اقدام ایران برای طرح شکایت با استناد به پیمان مودت اشتباه است.وی گفت جمهوری اسلامی با توسل به این ابزار قصد احیای توافق هسته‌ای 2015 برجام را دارد. استرینگ از دیوان لاهه خواست تا درخواست ایران در این خصوص را رد کند.
این مقام آمریکایی برنامه هسته‌ای بی ثبات کننده، فعالیت‌های موشکی بالستیک و حمایت ایران از تروریسم و بی ثباتی در خاورمیانه را بهانه‌های ضرورت وضع تحریم‌های اقتصادی علیه تهران عنوان کرد.
استرینگ افزود اقداماتی که ایران قصد به چالش کشیدن آن‌ها را دارد در راستای تلاش‌های آمریکا برای مقابله با تهدید‌های امنیت ملی از جانب ایران حیاتی است.وی افزود واشنگتن مدتهاست رفتار ایران را تهدیدی جدی علیه خود تلقی می‌کند.
جمهوری اسلامی تا روز چهارشنبه با ارائه ادله لازم به ادعا‌های مطرح از سوی وکلای دولت آمریکا پاسخ دهد و بررسی صلاحیت دیوان لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران تا روز دوشنبه آینده ادامه خواهد داشت.
هر چند کشورها موظف به اجرای احکام دیوان بین‌المللی دادگستری هستند اما این نهاد ابزار لازم برای اجرای آرای خود را ندارد. تاکنون برخی از کشورها از جمله آمریکا در مواردی احکام دیوان بین‌المللی دادگستری را نادیده گرفته‌اند.