اعدام غیر مترقبه نوید افکاری و بازتاب گسترده آن

اعدام نوید افکاری که برخلاف مقررات قضایی در ماه محرم و بدون اطلاع خانواده‌اش و‌ خانواده مقتول که خواهان قصاص بود و بی‌آنکه وی فرصت خداحافظی با خانوده‌ی خود را پیدا کند ، ضمن اینکه انتقادات زیادی را در خصوص اعدام وی ایجاد کرده است، در بین برخی از ناظران این شائبه را ایجاد کرده است که با توجه به اینکه صورت وی زخمی شده بود وی بیش از آنکه اعدام باشد، در حال درگیری برای خودداری برای رفتن به سمت اعدام ممکن است به قتل رسیده باشد. اعدام افکاری موجی از واکنشها را در افکار عمومی داخل و خارج به همراه داشته است .نوید افکاری که کشتی‌گیر و یکی از متهمان اعتراضات تابستان ۹۷ است که در ادامه‌ی اعتراضات دی ماه ۹۶ در سراسر کشور ادامه داشت و به صدور حکم دوبار اعدام علیه وی انجامید.
این در حالی است که بابک پاک‌نیا وکیل پرونده‌ی وی با اشاره به اینکه پرونده‌ی مفصل وی را مطالعه کرده و باید مواردی را برای اعاده‌ی دادسی به دادگاه اعلام می‌کرده است، عنوان داشته است که شرایط اعدام وی به هیچ عنوان مهیا نبوده است.
به گفته‌ی وکیل این پرونده نوید افکاری برای سه پرونده من‌جمله، اتهام امنیتی مبنی بر محاربه، و قصاص داشته است که برای پروندهي امنیتی مبتنی بر محاربه‌ی وی فرجام خواهی صورت گرفته بوده که پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شود. وکیل پرونده تاکید دارد که اعدام این متهم در حالی صورت گرفته است که یکی از پروندّ های وی هنوز به لحاظ حقوقی مفتوح است. ضمن اینکه به گفه‌ی پاک‌نیا، نوید افکاری در خصوص پرونده مربوط به درگیری با ماموران امنیتی نیز به پرداخت دیه محکوم شده است که پرونده‌ی قصاص وی نیز همچنان مفتوح است.
پاک نیا با اشاره به ابهامات مربوط به پرونده‌ی نوید افکاری، به تلاش‌ها برای اعاده دادرسی این پرونده اشاره کرده و تاکید کرده است که تمام تلاش این بوده است که جلوی اعدام و قصاص وی گرفته شود. وی همچنی ه تلاش‌ها برای پادرمیانی مقتول پرونده که نوید افکاری به استناد به کشته شدن وی به اعدام محکوم شده است، اشاره کرده است.
وکیل نوید افکار همچنین به عدم اقدام دادگاه برای ملاقات وی با خانواده وی اشاره کرده و عنوان داشته است که ابن موارد و من جمله انتقال متهم به انفرادی که جزو مقدمات اعدام است هیچ کدام مراعات نشده است و وی د حالی که در شرایطی کاملا عادی قرار داشته است، اعدام شده است.
به گفته‌ی پاک‌نیا وکیل نوید افکاری، وی در ساعت ۱۱/۳۰ با خانواده‌ی خود صحبت کرده و صبح همان روز بدون اطلاع قبلی اعدام شده که در رویه‌های قضائی اقدامی غیرمعمول است. به گفته‌ی پاک‌نیا معمولا احکام قصاص به گونه‌ای اجرا می‌شود که تلاش شود تا شرایط به سمت جلب رضایت از خانواده‌ی مقتول پیش رود و به همین دلیل قضات پرونده تلاش می‌کنند که به هر بهانه‌ای جلوی اجرای حکم اعدام را بگیرند نه اینکه در آن تسریع کنند.
همچنین اقدامات قوه‌ی قضائیه در گرفتن اعتراف اجباری از وی و برخی دیگر از اعضای خانواده و من‌جمله برادرانش مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. نوید افکاری متهم بود که در سال ۹۷ یک مامورحراست آب و فاضلاب را کشته است.
با توجه به اعتراض‌های گسترده‌ای که در حمایت از افکاری و در مخالفت با حکم اعدام وی در فضای مجازی وجود داشت، برخی منتقدان تاکید دارند که اعدام وی در لجاجت جمهوری اسلامی با افکار عمومی و به ویژه فضای مجازی صورت گرفته است و هدف آن بوده که نشان دهند بسیج تبلیغاتی مخالفان راه به جایی نخواهد برد منطق مقابله با مخالفان مجازی و نیز بی توجهی به هزینه این اقدام بسیاری از ناظران را متعجب کرده است . بنا بر اخباری که در این خصوص منتشر شده است هماهنگی‌ها برای جلب رضایت از خانواده مقتول نیز صورت گرفته است و قرار بوده که در فردای روز اعدام گروهی از خیرین شیراز برای جلب رضایت خانواده‌ی مقتول به خانه‌ی وی مراجعه کنند.
اعدام افکاری در حالی صورت گرفته است که دو تن دیگر از برادران وی همچنان در زندان هستند و ضمن درریافت احکام سنگین از دستگاه قضایی در انتظار دریافت محکومیت‌های خود هستند.
خود نوید افکاری نیز قبل از اجرای اعدام در یک فایل صوتی ضمن اینکه به صراحت به بیگناهی خود اشاره کرده است، به ناعادلانه بودن این حکم اشاره کرده و اظهار داشت است کهه مه باید توجه داشته باشند که وی در قرن بیست و یکم و با وجود سازوکارهای حقوق بشری و سازمان ملل و با وجود بی‌گناهی اعدام شده است. وی در این فایل صورت تاکید کرد است که سکوت در مقابل بی‌عدالتی یعنی حمایت از ظلم و ظالم و حمایت از اعدام شدن یک انسان بی‌گناه.