دو روایت از تماس تلفنی مکرون و روحانی در مورد لبنان

روز چهارشنبه امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه و حسن روحانی رییس جمهور ایران تلفنی در مورد مسائل برجام و حوادث لبنان صحبت کردند ولی روایت متفاوتی از این گفتگومنتشر شد . به گزارش خبر گزاری فرانسه امانوئل ماکرون که بلافصله پس از انفجارهای اخیر بیروت، با سفر به لبنان در طرح ابتکاری سیاسی برای حل مشکلات لبنان پیشنهاد داد، روز چهارشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با روحانی خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی لبنان شد.ماکرون در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ایران هشدار داد در حالیکه لبنان در حال بازسازی خود پس از انفجار ویرانگر هفته گذشته است، ایران از مداخله در این کشور خودداری کند.وی افزود ضروری است که تمامی قدرت‌های درگیر از هرگونه مداخله خارجی دوری کنند و از روی کار آمدن دولتی حمایت کنند که بتواند این فوریت را مدیریت کند.او گفت: بسیار مهم است که همه کمک کنیم برای اینکه مسئولین قضایی لبنان بتوانند عوامل اصلی این حادثه را پیدا کنند.
اما به روایت نهاد ریاست جمهوری ایران روحانی با اشاره به کمک های ارسالی ایران به لبنان بلافاصله پس از وقوع این حادثه، گفت: لبنان نیاز به وحدت بیشتر میان گروه های سیاسی دارد و همه باید به ایجاد این وحدت کمک کنیم. لبنان امروز نیاز به یک دولت قدرتمند دارد و پارلمان لبنان و همه احزاب باید در این زمینه به صورت متحد گام بردارند.وی همچنین از دعوت رئیس جمهور فرانسه برای حضور ایران در گروه بین المللی کمک به حل مشکلات لبنان استقبال کرد.
در خبر منتشره از سوی ایران بحث هشدار در مورد عدم مداخله ایرا ن دیده نمیشود و دعوت از ایران برای گروه اقدام لبنان مطرح شده است .