تلاش جدید امریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و واکنش روسیه

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا عصر چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه ابراز اطمینان کردکه تحریم تسلیحاتی ایران تمدید خواهد شد گفت آمریکا با ارائه پیشنویس قطعنامه جدیدی برای تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی به شورای امنیت،‌ می‌خواهد مطمئن شود رژیم ایران،‌ امنیت دیگر کشورها را به خطر نمی‌اندازد. وی افزود آمریکا اجازه نخواهد داد که رژیم ایران با خرید تسلیحات نظامی، دیگر کشورها را به خطر بیاندازد. بنابراین از همه توان دیپلماتیک خود برای تمدید منع فروش تسلیحات به رژیم ایران استفاده می‌کنیم.پمپئو گفت ماموریت شورای امنیت سازمان ملل پاسداری از صلح و امنیت بین‌المللی است و اگر اجازه دهد رژیم ایران حامی نخست تروریسم در جهان آزادانه به خرید و فروش سلاح بپردازد این شورا دست به یک کار کاملا مسخره خواهد زد،.وی افزودایالات متحده اکنون در حال اتخاذ یک دیپلماسی است که سال‌هاست در این زمینه ادامه دارد و قطعنامه‌ای که ما هفته آینده ارائه خواهیم کرد کاملا منطقی است و تلاش داریم اطمینان حاصل کنیم تحریم تسلیحاتی ایران تمدید خواهد شد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفت ایالات متحده پیشنهاد کرده است که همه کشورها از طریق خاک خود یا شهروندانشان، و همچنین استفاده از کشتی‌ها و هواپیماهای آنها، خرید، فروش یا ارسال مستقیم یا غیرمستقیم سلاح یا مواد مرتبط به آن به جمهوری اسلامی ایران را ممنوع کنند، به استثنای کالاهایی که مجوز کمیته ویژه شورای امنیت را حداقل برای 30 روز یا به منظور رفع نیازهای انسان دوستانه را داشته باشد. وی همچنین با استقبال از توافق بین دولت یمن و شورای گذار جنوب جهت هموار کردن مسیر تشکیل یک دولت یکپارچه برای مقابله با تهاجم شورشیان حوثی گفت، بخش عمده‌ای از درگیری‌ها در یمن به دلیل ارسال غیرقانونی سلاح از ایران به حوثی‌ها است.
در این میان خبر گزاری رسمی روسیه تاس به نقل از یک مقام دولتی اعلام کرده که مواضع این کشور در این رابطه هیچ تغییری نکرده است. این مقام آگاه تأکید کرد که روسیه هیچ گونه تلاشی در جهت به تصویب رساندن سندی در تأیید سیاست آمریکا برای اعمال فشار حداکثری بر ایران در شورای امنیت را نخواهد پذیرفت. پیش از این، نیزواسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست تاریخ 30 ژوئن شورای امنیت، در جریان مباحثات پیرامون پیشنهاد طرف آمریکایی در این باره، هشدار داده بود که حتی اگر قطعنامه ایالات متحده علیه ایران در آینده به رأی هم گذاشته شود، شانس تصویب آن وجود نخواهد داشت.