قالیباف و بیان توجیهات تصویب طرح مالیات خانه های خالی

.محمد قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی تلاش کرد دلایل تصویب طرح موسوم به مالیات بر خانه‌های خالی را توجیه کند . وی گفت
ما در بسته اقتصاد مردمی تاکید داریم ریل‌گذاری شرایط کشور را بگونه‌ای تنظیم کنیم که مانع از فعالیت‌های مضر دلالان و سودجویان و سوداگران و محتکران و همۀ کسانی شویم که بخاطر منافع شخصی خودشان باعث لطمه خوردن به اقتصاد کشور و شرایط معیشتی میلیون ها نفر از مردم به خصوص محرومان و مستضعفان شده‌اند.
وی گفت محتکران مسکن هم جزو رانتخواران هستند. وی گفت اجاره‌های مسکن روز به روز با سرعتی سرسام‌آور افزایش پیدا میکند و مردم با مشکلات ناگواری در تهیۀ مسکن مناسب روبرو هستند ولی عده‌ای سودجو میلیون‌ها واحد مسکن را احتکار کرده‌اند تا قیمت‌های بازار مسکن را به طور بی‌ضابطه و بی‌اساس افزایش دهند و از این شرایط خودساخته منتفع شوند. حال در شرایطی که برخی از مردم توان اجارۀ یک واحد مسکن حداقلی را هم ندارند، چگونه می‌توان به محتکران و سوداگران بازار مسکن اجازه داد تا آزادانه، شرایط معیشتی مردم را دشوار و دشوارتر کنند.وی افزود ما باید در برابر این عدۀ معدود بایستیم. در همین راستا امروز اصلاح مادۀ 54 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم موسوم به طرح مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس شورای اسلامی با رأی قاطع نمایندگان تصویب شد تا محتکرانی که خانه‌هایشان را با هدف افزایش قیمت‌ها عرضه نمی‌کردند، مجبور به تغییر این رویۀ و عرضۀ مسکن شوند.وی که میداند طرح با مشکلات جدی روبرو هست گفت این قانون مشکل مسکن کشور را حل نخواهد کرد اما کار را برای محتکران مسکن سخت خواهد کرد و با شفاف‌سازی اطلاعات مقدمه‌ای خواهد شد برای اصلاحات ساختاری و کمک به طبقۀ متوسط و ضعیف جامعه. وی گفت هدف این طرح کسب درآمد برای دولت نیست و تنها هدف ما این است که مسکن های احتکار شده وارد بازار شود و تا حدی به کنترل قیمت در بازار مسکن کمک کند.
وی در پایان گفت شیوۀ اجرای این طرح بسیار مهم است. دولت باید با جدیت این طرح را اجرا کند و مجلس هم در اجرایی شدن آن با دقت نظارت کند و گزارش عملکرد را مرتب به مردم اطلاع‌رسانی کند. اگر هم در اجرا اشکالاتی در طرح دیده شد، باید با فوریت، اصلاحات لازم در قانون پیشنهاد شود.
بنظر بسیاری از کارشناسان این طرح نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه باعث خواهد شد که سرمایه گذاری در حوزه مسکن را کاهش دهد و هدف اصلی طرح نیز کسب درآمد برای خزانه خالی کشور است .