ترامپ و ایده جنجالی تاخیر دربرگزاری انتخابات و واکنش منفی بازار سهام

به گزارش سی ان ان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز پنج شنبه امکان تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را که قرار است سوم نوامبر برگزار شود، مطرح کرد؛ موضعی که بلافاصله تاثیر منفی در بازار سهام و ارزش دلار داشت و درعین حال واکنش منفی جمهوریخواهان را نیز به دنبال داشت
دونالد ترامپ پنج‌شنبه در تویتی گفته بود اگر انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی از طریق پست آرا برگزار شود، این انتخابات پرتقلب ترین و غیردقیق ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود و مایه شرمساری آمریکا می شود. آیا می توانیم انتخابات را تا زمانی عقب بیندازیم که مردم بتوانند به روش مناسب رای بدهند؟
ترامپ درادامه در نشست خبری روزانه خود که درباره شیوع کرونا در آمریکا برگزار می‌شود، در پاسخ به سوالی از خواسته وی برای تاخیر در برگزاری انتخابات گفت من می‌خواهم به مردم توضیح دهم، اما نیازی به توضیح آنها نیست. شما در مقاله‎‌های متعدد روزنامه‌ها درباره فاجعه پستی در نیویورک می‌بینید. ده‌ها هزار برگه رای در انتخابات مقدماتی برداشته شد. چه اتفاقی در نوامبر خواهد افتاد؟ وی افزود این یادداشت را واشنگتن پست منتشر کرد اگر می‌توانید به آن اعتماد کنید. تمام صفحات واشنگتن پست خبر جعلی است اما این موارد جعلی نیستند و درست است.
ترامپ بااشاره به وجود مشکلات قابل توجه در سیستم رای‌گیری پستی است گفت نمی‌خواهم یک هفته بعد از سوم نوامبر نتایج انتخابات را ببینم.وی افزودشما هرگز نمی‌دانید که ممکن است چه کسی برنده انتخابات شود. شما در حال ارسال تعداد صدها میلیون برگه رای پستی هستید. آن ها کجا می روند؟ به چه کسی ارسال می شوند؟ این یک حس مشترک است. شما لازم نیست که هر چیزی درباره سیاست‌ها بدانید.
ترامپ گفت دموکرات‌ها این را می‌دانند. ما یک نظرسنجی‌های جعلی داریم، اما ما نظرسنجی‌های واقعی داریم. ما بسیار خوب عمل می‌کنیم.
وی گفت من می‌خواهم بلافاصله پس از انتخابات، نتیجه را داشته باشم، نمی خواهم برای هفته‌‎ها، ماه‌ها و حتی سال‌ها منتظر بمانم.
ترامپ رای گیری غیابی را با رای گیری پستی متفاوت دانست و افزود: رای‌گیری غیابی اینگونه است که من باید در فلوریدا باشم اما در کاخ سفید هستم. از این رو، تعداد زیادی رای‌گیری غیابی داریم. این رای‌گیری مشکلی ندارد. ما موافق رای‌گیری غیابی هستیم.
وی از تقلب گسترده در برگه‌های رای خبر داد و گفت: می‌خواهم بالاترین رتبه پیروزی را داشته باشم. فکر می‌کنم ما این کار را انجام می‌دهیم و دیگران قادر به انجام آن نیستند.ترامپ رای گیری پستی را متقلبانه دانست و گفت رای‌گیری پستی بزرگترین کلاهبرداری خواهد بود.ترامپ با انتقاد از دموکرات‌ها گفت آنها فقط تکرار می‌کنند روسیه، روسیه، روسیه و اکنون هم چین. آنها فقط درباره این کشورها صحبت می‌کنند و می‌گویند در انتخابات ما دخالت می‌کنند در حالی که انتخابات پستی، دخالت را ساده‌تر می‌کند.
بر اساس قانون اساسی آمریکا، زمان، مکان و روش برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا توسط دو مجلس کنگره تصمیم گیری می شود و کنگره حق اصلاح دارد. و ترامپ از چنین حقی برخوردار نیست.