رهبر جمهوری اسلامی و دفاع از اقدامات لاریجانی

در حالی که فساد قوه قضائیه، به لایه‌های نزدیک به راس قوه‌ی قضائیه رسیده و یکی از نزدیک ترین افراد به صادق لاریجانی رئیس سابق قوه‌ی قضائیه در دستگاه قضائی در حال محاکمه است و رشوه‌های کلانی که وی در جایگاه معاونت دستگاه قضا برای توقف پرونده‌ی متخلفان و مفسدان اقتصادی دریافت کرده ناظران و تحلیلگران را حیرت‌زده کرده است، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی اخیر خود که به مناسبت هفته قوه قضائیه، به شکل ویدئوکنفرانس در مقابل رئیس و مسئولان عالی قضائی و روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور ایراد کرد، مبارزه با فساد در دستگاه قضائی را از روندهایی دانست که در زمان ریاست صادق لاریجانی آغاز شده و در دوره‌ی اخیر به اوج رسیده و ضمن تاکید بر حمایت تام و تمام خود از ریاست پیشین قوه‌ی قضائیه از رئیس دستگاه قضائی خواست تا با اعلام دائمی و مستمر برنامه‌های مقابله با فساد به مردم، مردم را نسبت به اقدامات دستگاه قضا امیدوار کند.
خامنه‌ای همچنین در ادامه‌ی اظهاراتش در خصوص وجود فساد در سیستم مدیریتی جمهوری اسلامی مقاومت‌ها در مقابله با فساد را ناشی از ناتوانی و حال و حوصله‌ی تغییرات بنیادین دانست و اظهار داشت این مقاومت‌ها از روی سوء نیت نیست.
اظهارات رهبر در این خصوص که وضعیت فعلی در کشور ناشی از بی حوصلگی برای تغییر و تحول است در حالی عنوان می شود که این بی‌حالی و بی حوصله‌گی به تعبیر وی موجب آسیب‌های جبران ناپذیر اقتصادی و اجتماعی به کشور شده و به گفته کارشناسان و تحلیل‌گران، فساد اقتصادی دامن‌گیر در کشور، آسیب‌های اقتصادی‌ای را به ایران تحمیل کرده که در دهه‌های متوالی امکان جبران آن وجود نخواهد داشت.
آیت الله خامنه‌ای در بخش دیگری از اظهاراتش به تلاش‌های دشمنان برای خنثی کردن حرکت‌های اصلاحی و تحولی در نظام اشاره کرد و گفت دشمنان از طریق جوسازی رسانه‌ای و ایجاد وسوسه و بدبینی در افکار عمومی مسیر تحول را دشوار می کنند.
تاکید خامنه‌ای بر اینکه مقابله با فساد در دوره قبلی آغاز شده است، در حالی عنوان می‌شود که فساد در بالاترین لایه‌های قوه‌ی قضائیه تمام قوه قضائیه را در بر گرفته و سالهاست بسیاری از دلسوزان نسبت به ریشه دار شدن ساختاری فساد در دستگاه قضائی هشدار می‌دهند.
وی بار دیگر فساد قضائی را با فساد ویروسی مقایسه کرد و اظهار داشت فساد ویروس را با شستشو میتوان از بین برد اما فساد اجتماعی را باید با قطع دست مفسد از بین برد و اصلاح کرد.
خامنه‌ای همچنین بر عدم اغماض در برخورد با فساد تاکید کرد و بر اینکه رسیدگی‌ها باید کاملاً بر اساس قانون و عدالت و بدون جوگیری انجام شود، تاکید کرد.
خامنه‌ای در ادامه‌ی اظهاراتش ضمن حمایت تمام قد از لاریجانی از اهانت به روسای قبلی قوه‌ی قضائیه گلایه کرد و با اشاره به اینکه در برخورد با بزرگان پاکدست قوه‌ی قضائیه در جریان قضاوت‌ها ظلم شده است، اظهارنظرهای اخیر در جریان دادگاه را ضالمانه و غیرمنصفانه خواند.
این اظهارت در حالی عنوان می‌شود که طبری یکی از نزدیک‌ترین افراد به صادق لاریجانی بوده است و در عین حال چندین سال است که نسبت به فساد وی گوشزدهای متعدد به رئیس قوه‌ی قضائیه و دیگر دست‌اندرکاران قضائی داده شده است اما دست‌اندرکاران دستگاه قضائی بدون توجه به موضوع، مساله را در حد شایعه تقلیل داده و نه تنها برخورد قاطعی با وی نکرده‌اند بلکه تذکرها نسبت به وجود فساد در دستگاه قضائی را نیز به سوءنیت دشمنان تفسیر کرده و از آن چشم پوشی کرده‌اند.
حمایت قاطع خامنه‌ای از صادق لاریجانی در حالی صورت می‌پذیرد که لاریجانی در واکنش به حمایت خامنه‌ای از وی، برخورد با فساد چه در درون قوه قضائیه و چه در بیرون آن را از راهبردهای اساسی نظام از ابتدای تأسیس تا زمان حاضر دانسته و اظهار داشته است که قوه‌ی قضائیه همواره به طور قاطع با فساد مقابله کرده است.
لاریجانی در ادامه‌ی اظهارات خود خاطرنشان کرده است کسانی که از قاطعیت قوه‌ی قضائیه و تصمیمات انقلابی دستگاه قضائی ضربه خورده‌اند، فضائی برای انتقام یافته و به دستگاه قضائی ظلم می‌کنند.
لاریجانی در ادامه یادآور شده است که هیچگاه از هیچ فرد فاسدی حمایت نکرده و نخواهد کرد. وی با اشاره به این که نقل‌قول‌ها از وی در این خصوص، منافاتی با اظهارات اخیر وی ندارد تاکید کرده است اگر اتهامی متوجه کسی باشد، دستگاه قضائی باید با معیارهای قانونی و شرعی به آن رسیدگی کند.