ایران وافتتاح پروژه خط لوله نفتی به بندر جاسک

حس روحانی رییس جمهور، روز پنج شنبه در مراسمی که برای افتتاح بهره برداری نفت از گوره به بندر جاسک بود گفت از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم که از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.وی در توضیح درباره فعالیت‌های علمی و فناورانه‌ی ایران پس از تحریم، با اشاره به اینکه فعالیت‌های علمی ایران پس از تحریم ادامه یافته است اظهار داشت امریکایی‌ها شاهد بوده‌اند نتوانسته‌اند مانع از حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری شوند.
وی در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به این که به تحریم‌ها و توقف حضور کشورهای خارجی در ایران اقدامات و تاسیسات لازم برای توسعه تجهیزات مورد نیاز نفتی با وجود پیچیدگی و ناممکن بودن انجام ان توسط نیروهای داخلی، با صنعت داخلی و نیروهای داخلی به انجام رسیده است، گفت باید به مردم ایران تبریک گفت که توانسته‌اند چنین اقدامی را توسط شرکت‌ها ایران به اتحام برسانند .
روحانی با اشاره به اینکه تمام کشورهای منطقه برای صادرات نفت خود راه دومی ایجاد کرده‌اند، یاداور شد ایران تنها کشوری است که اگر راه تنگه هرمز مسدود می‌شد، خودش نیز آسیب می‌دید. وی گفت اظهارات ایران در این خصوص که آبراه هرمز در اختیار جمهوری اسلامی است، درست بود، اما اگر مشکلی ایجاد می‌شد برای خود ایران هم مشکل به وجود می‌آمد.
وی افزود رهبری نیز گفتند این استراتژیک‌ترین طرحی که در دولت وجود دارد همین طرح است که به لحاظ امنیت ملی و اقتصادی و امنیت انرژی این یک طرح استراتژیک است و می‌تواند در هر شرایطی به مشتری نفت جمهوری اسلامی این اطمینان را بدهد که در هر شرایطی می‌تواند از ایران نفت بخرد.
رئس جمهور در ادامه‌ی اظهاراتش به افتتاح ده‌ها طرح مهم پتروشیمی در کشور اشاره کرد و گفت این طرح‌ها می تواند صادرات پتروشیمی جمهوری اسلامی را دوبرابر کند. وی به تاثیر این اقدامات بر توسعه و افزایش اشتغال و خودکفایی در این زمینه اشاره کرد و از بخش خصوصی خواست تا با سرمایه‌گذاری در این خصوص به خودکفایی و اشتغال در این زمینه کمک کند.
حسن روحانی همچنین آبادانی سواحل کشور و مناطق غرب و شمال غرب کشور را از نظر امنیت ملی و اقتصادی بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت با پایان یافتن امکانات تاسیساتی و زیربنایی در مناطق نفتی صادرات در برخی مناطق مانند جاسک به یک میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.
وی افزود این اقدامات پیام مهمی برای آمریکا ارسال می‌کند که بداند اقدامات آن ناموفق بوده و این اقدامات و تحریم‌ها نمی‌تواند جمهوری اسلامی را در دستیابی به اهدافش متوقف کند. وی افزود اگرچه به مردم فشار وارد می‌شود و مردم در رنج به سر می‌برند اما جمهوری اسلامی اهداف مهم خود را بدون یک دقیقه توقف ادامه خواهد داد.
اظهارات حسن روحانی در خصوص افزایش امکانات برای افزایش صادرات نفت در حالی عنوان می‌شود که جمهوری اسلامی در حال حاضر هیچ امکانی برای صادرات نفت در اختیار ندارد و با وجود تلاش‌ها برای حتی صادرات غیرقانونی، صادرات نفت جمهوری اسلامی تقریبا متوقف شده است و در صورت ادامه فعالیت‌های نفتی و صادراتی در این خصوص روز به روز دامنه‌ی تحریم فعالیت‌ها و اشخاص هم توسط ایالات متحده افزایش می‌یابد.
در عین حال حسن روحانی در حالی بر تداوم اهداف جمهوری اسلامی با وجود فشارها بر مردم ایران و رنج‌های مردم تاکید دارد که بحران اقتصادی در ایران به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران به شرایط خطرناکی رسیده و ممکن است فرایند ونزوئلایی شدن اقتصاد ایران آغاز شده باشد و با تشدید تورم که به واسطه تلاش دولت برای جبران نقدینگی مردم صورت می‌پذیرد، میزان تورم در جمهوری اسلامی به شکل هولناکی افزایش یابد و در عمل امکان هرگونه فعاالیت و کنش اقتصادی معنی داری را در جمهوری اسلامی متوقف سازد.
کارشناسان هشدارهای لازم در خصوص بحرانی شدن شرایط اقتصادی و تاثیر تشدید نقدینگی بر آن را بارها تذکر داده و نسبت به وخیم شدن شرایط اقتصادی در ایران هشدار داده اند اما دولت با تداوم راه‌های نادرست در سیاست‌گذاری اقتصادی و همچنین پافشاری بر مقاومت در مقابل امریکا، همچنان بحرانی بودن شرایط اقتصادی را نادیده می‌گیرد و در همان حال با انتشار چاپ پوا و افزایش پایه پولی به وخامت موضوع دامن می‌زند.