لغو مراسم ارتحال و برگزاری سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی

در درحالی که تمام کارشناسان و متخصصان همچنان بر این موضوع تاکید دارند که شرایط از نظر شیوع کرونا همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد و حضور در جمع‌های فشرده و متراکم همچنان اقدامی پرخطر است، دفتر ‌آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه اعلام کرده است که به علت شیوع بیماری کرونا و تاکید ستاد مقابله با کرونا در خصوص عدم حضور فیزیکی برای برگزاری مناسک و مراسم آئینی، مراسمی در حرم آیت‌الله خمینی برگزار نخواهد شد.
به گفته‌ی محمدعلی انصاری دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت آیت‌الله خمینی در ابتدا تصمیم بر این بوده است که با هدف جلوگیری از شیوع بیماری مراسمی به صورت مختصر در حرم آیت‌الله خمینی برگزار شود که با دستور ایت الله خامنه‌ای در خصوص حفظ جایگاه و شان آیت‌الله خمینی این مراسم مختصر متوقف شده است.
انصاری در عین حال از سخنرانی خامنه‌ای به مناسبت ۱۴ خرداد در سالروز رحلت آیت‌الله خمینی خبر داده و تاکید کرده است برای جلوگیری از شیوع بیماری این سخنرانی در خارج از حرم انجام خواهد شد و به صورت زنده از شبکه‌های مختلف رادیویی، تلوزیونی و فضای مجازی پخش خواهد شد.
در ماه‌های اخیر سخنرانی های زنده آیت‌الله خامنه‌ای با چالش‌های زیادی روبرو بوده است و وی در دو سخنرانی اخیر خود که به صورت زنده برگزار شد اظهارات نادرست و غیرحرفه‌ای بیان کرد که در یک مورد وی مجبور به ضبط دوباره‌ی برنامه و تصحیح اظهارات قبلی خود شد.
تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که در سخنرانی اخیر وی نیز که به صورت زنده پخش خواهد شد، چنین خطاهایی از طرف وی که به نظر می‌رسد در شرایط ذهنی و جسمی مناسبی قرار ندارد، صورت پذیرد.
در آخرین سخنرانی خامنه‌ای که به مناسبت عید فطر برگزار شد وی تمام سخنرانی خود را به طور کامل از روی کاغذ قرائت کرد که با توجه به اینکه وی همواره یک خطابه‌گوی زبردست بوده است، به نظر می‌رسد که به علت مشکلات ذهنی و جسمانی ازتوانایی کمتری برخوردار باشد.