پایان مجلس دهم و انتقادات علی لاریجانی

علی لاریجانی رئيس مجلس شورای اسلامی در آخرین نطق خود در جایگاه رئیس مجلس، با دفاع از عملکرد خود و همکارانش و با بیان این موضوع که بی‌انصافی را در حق مجلس دهم به حداکثر رساندند، از دستاوردهای مجلس دفاع کرد.
این اولین بار پس از دوازده سال است که با پایان دوره‌ی مجلس، علی لاریجانی نیز با مجلس خداحافظی می‌کند. وی همواره پس از پایان هر دوره‌ی مجلس، در دوره‌ی بعدی همچنان حضور داشته و تاکنون هیچگاه با اتمام دوره‌ی مجلس، با آن خداحافظی نکرده بود.
وی از تصویب برخی از قوانین در مجلس دفاع کرد و با بیان این موضوع که در مجلس دهم قوانین و لوایح مهمی به تصویب رسیده است، تصویب قانون حفاظت، مدیریت و احیای تالاب‌ها را در جلوگیری از نابودی هرچه بیشتر دریاچه ارومیه موثر دانست. وی همچنین از تصویب قانون کاهش ساعات کاری بانوان و تصویب قانون مجازات استفاده کننده‌های غیرمجاز آب، برق،‌تلفن و .. به عنوان دستاوردهای مثبت قوه‌ی مقنه در مجلس دهم نام برد. لاریجانی تصویب قانون مدیریت بحران در کشور، قانون حمایت از حقوق کودکان و قانون تشدید مجازات اسیدپاشی را نیز از جمله قوانینی دانست که در حوزه‌ی اجتماعی توسط مجلس فعلی به تصویب رسیده است.
همه‌ی این قوانین با وجودی که به گفته‌ی تحلیل‌گران گام‌های مثبتی در بهبود شرایط کشور تلقی می‌شوند، اما آنقدر با چالش‌های مهمی هم در چارچوب قانون مصوب و هم سطح اجرا مواجه هستند که بسیاری بعید می‌دانند به بهبود شرایط کشور بینجامند.
قوانینی مانند قانون حمایت از کودکان آنقدر اصلاحات ماهیتی از شورای نگهبان دریافت کرده و مجلس شورای اسلامی هم در مقابل این تغییرات سکوت کرده که در عمل گام مثبتی در وضعیت کودکان ایجاد نکرده و همجنان بدیهی ترین مسائل کودکان من‌جمله ازدواج کودکان و کار کودکان با چالش حدی مواجه هستند.
آنچه علی لاریجانی آن را در دفاع از عمکرد مجلس مسکوت قرار می‌دهد، سکوت مجلس در قبال تعرض‌ها به حقوق مردم و بی‌توجهی مجلسی‌ها به مواردی است که نقض صریح حقوق مردم تلقی می‌شد و نمایندگان مجلس تنها با یک حکم علی خامنه‌ای رهبر ایران در مقابل این بی‌عدالتی در حق مردم سکوت کرده و هیچ اقدامی در دفاع از حقوق مردم انجام ندادند.
وی همچنین اقدام مجلس برای تخصیص بودجه به نیروی قدس را از جمله قوانین مهم و تاثیر گذار دانست و اظهار داشت تصویب این قانون موجب شد نمایندگان بتوانند جلوی آشفتگی‌ها در منطقه را بگیرند.
این در حالی است که مجلس تا کنون حتی یک بار نیز در دفاع از حقوق مردم و برای تعدی‌هایی که به حقوق مردم صورت گرفته از کشتار گرفته تا بی‌عدالتی‌ها نسبت به اقدامات صورت گرفته توسط حاکمیت در قبال مردم همواره یکوت کرده و هیچ گاه نه تنها در جایگاه نماینده مردم از حقوق مردم دفاع نکرده بلکه در جایگاه نماینده حکومت حقوق مردم را نادیده گرفته و از حاکمیت دفاع کرده است. و در بسیاری موارد قوانین مصوب مجلس به ویژه در حوزه‌ی بین‌المللی تشدیدکننده‌ی بی‌عدالتی‌ها نسبت به مردم بوده است.
وی با اشاره به اینکه هچگاه مجلس به اندازه‌ی مجلس دهم مورد تخریب و هجوم قرار نگرفته است، اظهار داشت این بی‌احترامی عمدتا توسط کسانی صورت پذیرفت که اتظار می‌رفت حرمت قوه‌ی مقننه را حفظ و از آن دفاع کنند.
این اظهارات علی لاریجانی نیز در حالی عنوان می‌شود که بیشتر آسیب به مجلس از طرف خود نماینگدان و با ندیده گرفتن جایگاه خود به عنوان نماینده‌ی ملت و با تبدیل شدن‌شان به نماینده‌ی حاکمیت و شخص خامنه‌ای رخ داده است و بسیاری از تحلیل‌گران اعتقاد دارند که هیچکس جز خود مجلسی‌ها در نادیده گرفتن جایگاه مجلس و تضعیف جایگاه مجلس به خاطر نادیده گرفتن نقش و مسئولیت خود در دفاع حقوق مردم مقصر نیست.
علی لاریجانی در ادامه‌ی اظهاراتش توجه مجلس به رهنمودهای رهبری را از جمله نقاط قوت مجلس فعلی عنوان کرد و اظهار داشت در مجلس دهم سابقه نداشته که رهنمودی توسط رهبری اعلام شود و مجلس به آن عمل نکند. بر خلاف آنچه که لاریجانی بیان می کند، ابن، همان نقطه‌ی مشکل زای عملکرد مجلس دهم است که خود را به جای نماینده مردم، به مجری دستورات رهبرتبدیل کرده و بیشتری نقش را در تضعیف جایگاه مجلس به عهده داشته است. وی البته در ادامه‌ی اظهارتش تاکید کرد آیت‌الله خامنه‌ای دستوری به مجلس نداده است و با وجودی که از چنین حقی برخوردار بوده اما چنین اقدامی نکرده است. این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای دستورات خود را در قالب نظرات پیشنهادی مطرح می کند، اما نمایندگان با تبدیل آنها به دستورات لازم‌الاجرا عملا ‌آن را دستور تلقی کرده و تاکنون خلاف خواسته‌ی وی حتی اگر در تناقض با منفعت مردم قرار گرفته باشد، اقدامی نکرده‌اند.
اظهارات علی لاریجانی گرچه به شدت قابل انتقاد است و به کاستی‌های اصلی در مجلس که به تضعیف جایگاه مجلس توسط خود مجلسی‌ها اشاره‌ای نکرده، اما به علت رویکرد دفاعی آن از جایگاه مجلس مورد دفاع محمود صادقی نماینده‌ی منتقد مجلس نیز قرار گرفته است و وی این نطق اختتامیه را نطقی کم‌نظیر و صریح در دفاع از جایگاه مجلس عنوان کرد و در دفاع از نطق لاریجانی، به خاطر دفاع وی از جایگاه مجلس از وی تقدیر و او را شخصیتی کم‌نظیر با ظرفیت بالا و توانمند برای مدیریت چالش‌ها عنوان کرد.
این در حالی است که حتی در پایان دوره‌ی نمایندگی نیز اقدامات نمایندگان مجلس که با بی‌توجهی به جایگاه خود، نقش مهمی در تضعیف جایگاه نمایندگی داشتند مورد توجه قرار نگرفته است.