محمد جواد ظریف روز قدس و سیاست مقابله با اسراییل

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه‌ی ایران روز پنج‌شنبه در گفت‌وگویی که به مناسبت روز جهانی قدس با اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی انجام شد، ضمن تاکید بر اینکه موضوع فلسطین یک موضوع محوری برای جهان اسلام است، اظهار داشت جمهوری اسلامی به خاطر دغدغه‌ی خود نسبت به مسائل جهان اسلام نمی‌تواند انتخابی جز این داشته باشد که در کنار خواسته‌های مردم فلسطین بایستد. وی در انتقاد از این رویکرد که مساله‌ی فلسطین یک مساله‌ی کوچک و منطقه‌ای دیده شود، آن را یک مشکل جهانی دانست و اظهار داشت منافع اسرائیلی‌هاست که سیاست آمریکا را می‌چرخاند. وی همچنین با اشاره به سلاح‌های کشتار جمعی رژیم اسرائیل، اظهار داشت داشتن سلاح هسته‌ای، یک موضوع محلی نیست، ‌بلکه موضوعی منطقه‌ای و جهانی است.
ظریف همچنین با اشاره به لابی‌های گسترده جهانی در حمایت از سلاح‌های کشتار جمعی اسرائیل اظهار داشت با وجود صدور قطع‌نامه‌های متعدد علیه سلاح‌های کشتار جمعی اسرائیلی، جامعه‌ی بین‌المللی به علت لابی‌های گسترده‌ی جهانی نتوانسته است این قطعنامه‌ها را اجرایی کند.
وی همچنی رویکرد جامعه‌ی جهانی نسبت به فلسطین و موضوع پایمال‌شدن حقوق فلسطینی‌ها را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت اسرائیل با گروگان‌گیری جامعه جهانی، مانع از تحقق خواسته‌ی جهانی برای جلوگیری از توسعه‌ی سلاح‌های کشتار جمعی توسط اسرائيل شده است. وی اظهار داشت استفاده ازتروریسم به عنوان یک ابزار سیاست خارجی، و استفاده از سرکوب جمعی، و تنبیه جمعی علیه یک محله یا یک روستا برای پیگیری سیاست‌های اسرائیل برای جامعه‌ی جهانی قابل پذیرش نیست و همگی بخشی از نگرانی کل جامعه جهانی نسبت به اقدامات اسرائیل است. وی علت اصلی بحران‌های منطقه را اسرائيل دانست و اظهار داشت جنگ‌های متعددی که صورت گرفته یا با واسطه به خاطر منافع اسرائيل یا سیاست‌های اسرائیل بوده است.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که بسیاری از کشورها به ویژه در سطح جهانی در واقع ایران را عامل اصلی تنش در منطقه عنوان می‌کنند و تاکید دارند که این سیاست‌های جمهوری اسلامی است که منطقه را ناامن کرده و به درگیری‌ها و جنگ‌ها در منطقه دامن زده است.
در داخل ایران نیز بسیاری از تحلیل‌گران تاکید دارند جمهوری اسلامی ایران با تندروی‌های سیاسی و منطقه‌ای خود به جای آنکه موجب تضعیف اسرائیل و از بین رفتن سیاست‌های منطقه‌ای اسرائيل را فراهم کند با تشدید واکنش‌های دفاعی اسرائیل در عمل بر ضد فلسطین عمل می‌کند.
ظریف در ادامه‌ی اظهارات مشروعیت دولت اسرائیل را مهم‌ترین چالش این کشور عنوان کرد و با بیان اینکه این کشور نه مشروعیت داخلی و نه مشروعیت بین‌المللی دارد، اظهار داشت خود اسرائیلی‌ها هم معتقدند بدون دشمن خارجی نمی‌توانند زندگی کنند و همیشه نیاز دارند که یک دشمن خارجی داشته باشند. این اظهارات دقیقا درباره‌ی جمهوری اسلامی نیز عنوان می‌شود. به گفته‌ی بسیاری از تحلیل‌گران جمهوری اسلامی به علت موقعیت خود در سطح بین‌المللی و به خاطر عدم مشروعیتی که چه در سطح داخلی و چه در سطح بین‌المللی از آن برخوردار است، همواره در صد دشمن‌تراشی است و دشمن خارجی تنها عامل هویت‌بخش برای جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.
گرچه بسیاری اعتقاد دارند این، ویژگی تمامی حکومت‌های ایدئولوژیک است که این کشورها برای مشروعیت بخشی به خود مجبورند با دستاویز قرار دادن دشمنان خارجی یا داخلی در واقع از این بستر برای پیشبرد اهداف ایدئولوژیک خود استفاده کنند.
وی همچنین با تایید تلویحی حرف اسماعین هنیه در این خصوص که قاسم سلیمانی شهید قدس است، ‌اظهار داشت قاسم سلیمانی تمام زندگی خودش را وقف مقاومتی کرده بود که همه هدف آن مقاومت آرمان فلسطین و قدس است.دفاع ایران و تبدیل نیروهای ایرانی به نیروهای مقاومت قدس و نیروهای حامی فلسطین و حزب‌الله در ساال‌های اخیر به دفعات مورد انتقاد قرار گرفته و بسیاری از منتقدان نسبت به صرف سرمایه‌های انسانی و اقتصادی جمهوری اسلامی در قدس و محور مقاومت در سوریه، لبنان، فلسطین و عراق ابراز نگرانی کرده و نارضایتی خود را اعلام کرده‌اند. بسیاری از مردم با شعار نه غزه و نه لبنان، تاکنون بارها مخالفت خود را با سیاست‌های جمهوری اسلامی در خصوص هزینه کردن سرمایه‌های انسانی و اقتصادی ایران در محور مقاومت اعلام کرده‌اند.
وی همچنین اظهارات آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در خصوص نابودی اسرائیل در ۲۵ سال آینده را یک پیش‌بینی و یک اقدام عنوان کرد و اظهار داشت با توجه به روند فعلی اسرائيل بسیاری این واقعیت را قبل تحقق می دانند وحتی تاکید دارند که بر اساس واقعیت‌های جمعیتی هم دولت اسرائیل به سمت تحقق این پیش‌بینی حرکت می‌کند. وی اظهار داشت وضعیت افزایش جمعیت در بین سایر گروه‌ها، اسرائیل را به این نگرانی مبتلا کرده که ممکن است این واقعیت و پیش‌بینی به وقوع بپیوندد.
اشاره محمدجواد ظریف به افزایش جمعیت برخی گروه‌ها، اشاره‌ی وی به افزایش جمعیت فلسطینی‌هاست که با اهداف ایديولوژیک سال‌هاست اقدامات گسترده‌ای برای افزایش جمعیت انجام می دهد و همواره با تعدد تولد فرزندان تلاش کرده است تا با افزایش جمعیت اقدامات اسرائيل برای نسل‌کشی را خنثی سازد. ضمن اینکه بر خلاف اظهارات محمدجواد ظریف، گزارش متقنی در خصوص روند نزولی جمعیت اسرائیلی‌ها که در نهایت به نابودی این نسل به ویژه در بیست سال اخیر بینجامد، منتشر نشده است.