روحانی و افتتاح پروژه‌های ملی در سیستان و بلوچستان

حسن روحانی رییس جمهور ایران روز پنج شنبه در مراسم بهره‌برداری از طرح‌های ملی استان سیستان و بلوچستان و آغاز عملیات نصب سکو و توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با تاکید بر این که مشکلات با خوبی پشت سر گذاشته خواهند شد، گفت جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد لبخندی بر صورت مستبدین کاخ سفید بنشیند.وی بار دیگر به فشار بی‌سابقه‌ی تحریم‌ها علیه ملت ایران اشاره کرد و اظهار داشت این فشار شدید و بی‌سابقه نمی‌تواند بر حرکت ملت تاثیری بگذارد.

وی با اشاره به طرح‌هایی که در سال جاری و با وجود سپری شدن تنها دو ماه افتتاح شده، اظهار داشت آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در بیاورد. روحانی همچنین با بیان این موضوع که کرونا و مشکلاتی از این قبیل نمی‌تواند تولید کشور را متوقف کند، ضمن تایید تاثیر عامل کرونا بر وضعیت اقتصادی کشور آن را در کنار ویروس آمریکایی قرار داد و اظهار داشت هردوی این ویروس‌ها توانسته‌اند در تشدید شدایط بحرانی موثر باشند.وی در عین حال تاکید کرد با وجود همه‌ی این مشکلات کشور به تولید خود و مسیر خود ادامه می‌دهد. وی ضمن اشاره به تاکید رهبری بر اینکه سال جدید باید سال جهش تولید باشد اظهار داشت دولت تمام تلاش خود را خواهد کرد تا هدف رهبری را در این خصوص محقق کند. وی همچنین به اقدام دولت برای تامین آب آشامیدنی کشاورزی برای سیستان و بلوچستان اشاره کرد و اقدامات انجام‌شده در خصوص افتتاح پروژه‌های ابرسانی در سیستان و بلوچستان را بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت این اقدامات تحولات مهمی را در اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان و همچنین تامین آب آشامیدنی استان ایفا خواهد کرد.
وی اظهار داشت تامین آب برای اراضی پیش‌بینی‌شده در پروژه، حدود یک میلیون تن مواد غذایی را در اختیار مردم قرار خواهد داد و موجب حرکت و اشتغال خوبی در منطقه سیستان خواهد شد.
این اظهارات حسن روحانی در حالی عنوان می شود که بنا به گفته‌ی بسیاری از متخصصان و کارشناسان بر اساس آنچه که سال‌هاست مطرح می کنند، توان سرزمینی ایران از نظر منابع آبی امکان افزودن به منابع غذایی و محدوده‌های کشاورزی را ندارد و استفاده‌ی بیش از این از آب برای تامین کشاورزی و تامین مواد غذایی مورد نیاز، جز تشدید نابودی زادآوری سرزمینی ایران،دستاورد دیگری نخواهد داشت.
جمهوری اسلامی با هدف تامین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر و با چشم انداز افزایش جمعیت به ۱۵۰ میلیون نفر همچنان درصدد افزایش مصرف آب و بهره‌بردای هرچه بیشتر از منابع سرزمینی است، که به گفته‌ی بسیاری از متخصصان نتیجه‌ای جز نابودی هرچه بیشتر منابع به دنبال نخواهد داشت.
اظهارات حسن روحانی در خصوص توسعه‌ی تولید در کشور در حالی عنوان می‌شود که به گفته‌ی کارشناسان اقتصادی، در بهترین حالت تنها ظرفیت‌های اسمی تولید در ایران در حال افزایش هستند که به گفته‌ی کارشناسان و تحلیل‌گران اقتصادی به قفل شدن سرمایه‌های اقتصادی می‌انجامند و با توجه به نسبت بالای سرمایه‌های قفل‌شده، به افزایش بازده‌ی اقتصادی کشور کمک چندانی نمی‌کند
محدودیت صادرات و واردات و قطع ارتباطی اقتصادی ایران با جهان و عدم امکان مراوده ی طبیعی تجاری با جهان به گفته‌ی تحلیل‌گران از جمله مواردی است که به قفل شدن و بازدهی پایین سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و تولید در ایران منجر شده و موجب شده است تا با وجود توسعه‌ی پروژه‌های عمرانی و افتتاح متعدد پروژه‌ها که البته بسیاری از آنها هم صوری هستند، اتفاق چندانی در حوزه‌ی تولید در کشور رخ ندهد و سرانه‌ی ناخالص ملی در کشور که عامل اصلی در رشد و توسعه‌ است، افزایش چندانی پیدا نکند.