احضار حق شناس بخاطرانتقاد از پنهانکاری آماری در مبارزه با کرونا

در ادامه‌ای اظهارات برخی از نمایندگان شورای شهر تهران در خصوص ارائه‌ی آمار دقیق درباره‌ی فوت شده‌های ناشی از بیماری کرونا در ایران و تهران و درخواست این نمایندگان از دولت برای ارائه‌ی آمار دقیق در این خصوص و درخواست از دولت برای شفاف‌سازی در خصوص افزایش قابل توجه تعداد فوت‌شده‌ها در تهران که از طریق آمار بهشت زهرا به دست آمده بود، که با واکنش تند ستاد مقابله با کرونا و سخنگوی ستاد مواجه شد، محمد جواد حق‌شناس عضو شورا که در این خصوص انتقادات تندی را علیه دولت انجام داده و دولت را به عدم شفافیت در این خصوص متهم کرده بود، به دادگاه احضار شده است.
احضار او پس از آن صورت می‌پذیرد که وی از ستاد مقابله با کرونا خواسته بود تا آمار استان‌ها را به طور تفکیکی ارائه کند تا ارائه‌ی آمار کاهشی کرونا در کشور توسط رئیس جمهور این شائبه را ایجاد نکند که در تمام استان‌ها و به ویژه تهران شرایط سفید و عادی است.
اظهارات حق شناس در حالی عنوان شد که دولت و ستاد مقابله با کرونا آمار مبتلایان در کشور را کاهشی عنوان کرد، در حالی که به گفته‌ی بسیاری از مطلعین این آمار در شهر تهران همچنان افزایشی و درص قابل توجهی از آمار کشوری را به خود اختصاص داده بود.
احضار وی که با واکنش مجید فراهانی دیگر عضو شورای شهر تهران و رئیس کمیته‌ی بودجه‌ی شورای شهر تهران مواجه شده است، انتقادات زیاد را به دنبال داشته و این نماینده‌ی شورای احضار حق‌شناس به جرم درخواست آمار تفکیکی را خلاف قانون اساسی عنوان کرده و از رئيس جمهور به علت نادیده گرفتن قانون اساسی انتقاد و تاکید کرده است که رئیس جمهور در مقابل مردم قسم یا کرده است که پاسدار حقوق مردم و قانون اساسی باشد.
فراهانی در این نطق، رئیس جمهور را به این دلیل که حق‌شناس تنها به دلیل ایفای نمایندگی احضار شده، مورد انتقاد قرار داده است.
کیانوش جهان‌پور سخنگوی ستاد مقابله با کرونا نیز پیش از این اعضای شورای را به اطلاعی متهم کرده و آنها را با الفاظ نامناسبی مورد خطاب قرار داده و با تشبیه این اعتراض‌ها به اعتراضات سال ۸۸، اعتراض اعضای شورای به آمار تهران را بدون سند و مانند اعتراض‌های اصلاح‌طلبان به نتایج انتخابات در سال ۸۸، غیرمستند عنوان کرده بود.
درخواست اعضای شورای شهر تهران و هشدار این نمایندگان برای ارائه‌ی مجزای امار تهران در خصوص هشدار دادن به مردم در حالی عنوان شده بود که زالی فرمانده‌ی عملیات تهران نیز بارها بر شرایط بحرانی کرونا در تهران تاکید کرده و خواستار تشدید مراقبت‌های بهداشتی و همچنین محدودیت‌های ترددی در شهر شده است.
همچنین احضار حق‌شناس پس از آن انجام می‌شود که در پس اظهارات نمایندگان شورا در خصوص ضرورت ارائه‌ی آمار دقیق، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نیز در نامه‌‌اي خطاب به رييس شوراي شهر تهران از وی خواست آماري جز تصميمات وزارت بهداشت توسط شورا اعلام نشود.

ارائه غیرشفاف آمار در خصوص فوت‌شده‌های کرونا در ایران، از نخستین روزهای شیوع بیماری در ایران مورد انتقاد قرار داشته است. بارها بسیاری از تحلیل‌گران و ناظران تاکید داشته‌اند که ستاد مقابله با کرونا با لحاظ نکردن فوت‌شده‌های ناشی از مشکلات حاد تنفسی ذیل فوت‌شده‌های کرونایی، و همچنین عدم اقدام به تست کرونا در بین مبتلایان و اکتفا به اسکن ریه برای تشخیص بیماری کرونا در بین مردم، موجب فاصله معنی‌دار آمار رسمی مبتلایان و فوت‌شده‌های ناشی از کرونا در ایران از آمار واقعی ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران شده است.
علاوه بر حق‌شناس و خداکرمی که اظهارات آنها با واکنش تند ستاد مقابله با کرونا مواجه شد، محسن هاشمی رئیس شورا نیز در هشدار نسبت به شرایط موجود در تهران و نیز کاستی‌های موجود در زمینه‌ی حمل و نقل عمومی از مسوولان خواسته بود با شتابزدگي در رفع محدوديت‌هاي ايجاد شده اقدام نکنند و دستاوردهای رعايت دو ماه گذشته توسط شهروندان را با خطر مواجه نكنند و موجب ايجاد موج جديد بيماري كرونا نشوند.