تداوم بازتابهای نفی فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران

بدنبال اعلام جمهوری اسلامی که امکان فعالیت پزشکان بدون مرز در ایران وجود ندارد موج جدیدی از انتقادها ایجاد شده است .به گفته‌ بسیاری از کارشناسان و متخصصان، موج بعدی تشدید ابتلای مردم در ایران به کرونا در راه است و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی و بازگشت مسافران،‌ احتمال زیادی وجود دارد که ایران بار دیگر با پیک بیماری روبرو شود و کادر درمانی خسته که تمام وقت و با تمام ظرفییت درمانی در حال خدمت‌رسانی به بیماران هستند، توان ادامه کار را نداشته باشند،.در همین حال برخی از نمایندگان فعلی و بعدی مجلس نیز نسبت به ورود پزشکان بدون مرز به ایران واکنش نشان داده‌اند. محمود صادقى، نماينده اصلاح‌طلب تهران در مجلس دهم، با انتقاد از مخالفت تندروها با حضور پزشکان بدون مرز در ایران، اظهار داشته است دلیل حساسیت تندروها نسبت به حضور پزشکان بدون مرز، به خاطر نگرانی آنها از توطئه‌ی جنگ بیولوژیک نیست. وی گفته است آنها نگران هستند که همکاری‌های بین‌المللی در دیوار تحریم‌ها ترک ایجاد کند.در همان حال نمایندگان تندروی مجلس نیز درو اکنش به اظهارات صادقی عنوان کرده‌اند که برجام نه تنها موجب کاهش تحریم‌ها نشد بلکه باعث افزایش نیز شده‌ است. احمد نادرى، منتخب مجلس يازدهم که خود او نیز به علت ابتلا به کرونا نزدیک به یک ماه است که در استراحت به سر می برد، با اشاره به اینکه وزارت بهداشت از ورود کسانی که با عنوان پزشکان بدون مرز وارد ایران شده اند، اطلاع نداشته، با بیان این موضوع که این افراد با هماهنگی وزارت خارجه آمده‌اند، خواستار ورود دستگاه‌های امنیتی و قضایی به موضوع شده است.‌
. این گروه از پزشکان که روز دوشنبه و در پی هماهنگی‌های انجام‌شده با جمهوری اسلامی همراه با محموله‌های درمانی خود از کشور فرانسه وارد ایران شده‌اند، با عدم صدور مجوز توسط دولت ایران برای فعالیت در ایران مواجه شده‌اند و قرار است به فرانسه باز گردانده شوند.
اقدام به ورود این پزشکان به ایران پس از درخواست‌های جمهوری اسلامی برای دریافت کمک از دنیا برای مقابله با کرونا صورت گرفته است و همراه با آنها محموله‌ی بزرگی از امکانات درمانی و تجهیزات پزشکی نیز که جزو درخواتست‌های درمانی وزارت امور خارجه بوده است، وارد کشور شده است. با این وصف این پزشکان ضمن ابراز تعجب از عدم صدور مجوز برای فعالیت‌های خود در ایران اظهار داشته‌اند که متوجه دلیل مخالفت جمهوری اسلامی نشده‌اند.
این مخالفت در پی پیام روز گذشته‌ی رهبر ایران علیه خامنه‌ای صورت گرفته که گفته بود ایران نمی‌تواند پزشکان امریکایی را برای مداوای بیماران کرونای در ایران راه بدهد، چون ممکن است آنها قصد ماندگار کردن ویروس در ایران را داشته باشند یا با توجه به شائبه‌ی ساخت ویروس توسط امریکا بر اساس ژنتیک ایرانی‌ها، ممکن است این پزشکان بخواهند روند انتشار بیماری را در بین ایرانی‌ها مطالعه کنند.
پزشکان بدون مرز علاوه بر تجهیزات درمانی و بهداشتی، قصد ایجاد و راه‌اندازی یک بیمارستان صحرایی ویژه مراقبت‌های ویژه را نیز داشتند که با مخالفت جمهوری اسامی این اقدام به حال تعلیق درآمده است.
این در حالی است که وزارت بهداشت در ایران در بسیاری از شهرها از تکمیل ظرفیت امکانات مراقبت‌های ویژه در ایران صحبت کرده و تاکید کرده‌اند که ظرفیت بیمارستان‌ها در خصوص تامین آی سی یو برای بیماران تکمیل است و گنجایش پذیرش بیمار بیشتر در ای سی یو را ندارد.
این تیم که برای راه‌اندازی بیمارستان صحرایی به اصفهان سفر کرده است، تاکید کرده که برای رفع مشکلات پیش‌آمده در انتظار دیدار با مسئولین جمهوری اسلامی است.
این در حالی است که اصفهان یکی از شهرهای اصلی درگیر بیماری کروناست و با وجود روند کاهشی ابتلا به کرونا در بسیاری از شهرهای کشور،رون ابتلا در اصفهان همچنان افزایشی است و کادرهای درمانی بر کمبود امکانات و سختی کار در اصفهان تاکید دارند.
برخی از فعالان سیاسی دلیل عدم صدور مجوز برای فعالیت پزشکان بدون مرز را با تاکید بر اینکه برای هیچ پزشک امریکایی ویزا صادر نشده، بر این موضوع نیز صحه گذاشته‌اند که جلوگیری از فعالیت پزشکان بدون مرز، به واسطه اظهارات رهبر ایران در خصوص جاسوس بودن کادر درمانی خارجه عنوان شده است.
در همین حال وزارت خارجه و دولت نیز تاکید کرده‌اند که انجام اقدامات توسط پزشکان بدون مرز توسط وزارت بهداشت و وزارت کشور و با هماهنگی کامل وزارت اطلاعات صورت گرفته است. همچنین تاکید شده است که وزارت امور خارجه تنها مسئولیت صدور ویزا را به عهده داشته است. تجهیزات همراه پزشکان بدون مرز برای کمک به ایران و ایجاد بیمارستان صحرایی حدود ۲۶ تن هستند که گفته می شود می‌تواند امکانات درمانی زیادی را برای ایران ایجاد کند.