سخنگوی دولت و مسائل اجتماعی کرونا

علی ربیعی سخنگوی دولت روز سه‌شنبه اظهار داشت بدون قرارداد اجتماعی نمی‌توان از پس بیماری کرونا برآمد. وی تاکید کرد برای شکست کرونا لازم است اجتماع و گفتمان عمومی ایجاد شود. علی ربیعی همچنین خاطرنشان کرد هیچ کشوری نمی‌تواند بدون درک مردم و اعتماد آنها از پس کرونا بیرون بیاید وی اظهار داشت کشور به یک اجتماع و گفتمان عمومی برای مراعات نیاز دارد.
این اظهارات علی ربیعی در حالی عنوان می‌شود که حتی در داخل دولت در خصوص نحوه‌ی مقابله با بیماری و کنترل آن اجماع عمومی وجود ندارد و حتی کرونا نیز موجب نشده است که دولت صداقت و راست گویی را مدنظر خود قرار دهد و با مواجهه صادقانه با مردم تلاش کند تا از مشکلات همه‌گیر شدن بیماری کم کند. در حالی که علی ربیعی از ضرورت اجتماع و گفتمان عمومی برای مقابله با کرونا می‌گوید و در حالی که گزارش‌های تهیه شده برای دولت همگی حاکی از شدت همه‌گیری در ماه‌های آتی است، دولت در تلاش است تا بر عادی بودن شرایط تاکید کند، و در عامل تعطیلی در اماکن عمومی چیزی بیش از بیست روز قبل اضافه نکرده است و علیرغم همه فشارها و تاکیدها حتی مانع از سفرهای نوروزی مردم نشد، به گفته تحلیل‌گران اظهارات علی ربیعی در خصوص ضرورت اجتماع عمومی در این خصوص در حالی که هنوز حتی دولت هم پروتکل مشخصی در این باره ندارد شعار و سطحی نگری است. علی ربیعی که این اظهارات را در حاشیه جلسه بررسی ابعاد اجتماعی انتظامی مدیریت مقابله با کرونا در وزارت کشور عنوان کرده است، در ادامه با اشاره به اینکه دولت الزام و سخت‌گیری و قانون را پشت تصمیات خود آورده است،‌ اظهار داشت دولت در مرحله اول از مردم خواسته است تا خودشان مراعات کنند.
ربیعی همچنین با بیان اینکه بیش از پنجاه درصد مردم به توصیه‌ها عمل کرده‌اند گفت برای غلبه بر این بیماری، همه به آن متعهد شویم.
وی اظهار داشت مردم باید با تغییر سبک زندگی خود و با الزامات قانونی سختگیرانه و حقوقی کمک کنند تا ماندن کرونا در ایران طولانی نشود.به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، ویروس فعلی کرونا به شکل دائمی در زندگی انسان‌ها حضور خواهد داشت،‌ و غلبه بر آن نه از طریق تغییرات مقطعی، بلکه تغییرات دائمی در سبک زندگی امکان‌پذیر خواهد بود.
با این وصف، مقام‌های جمهوری اسلامی با مقاومت در مقابل تعطیلی بیشتر اماکن عمومی و اصناف، علاوه بر آنکه به تشدید بیماری و گسترش دامنه‌ی شیوع کمک می‌کنند، امکان این را که مردم با تغییرات دايمی در سبک زندگی، خود را برای مقابله‌ی دائمی با آن مهیا کنند، از انها سلب می‌کنند.
بنا به گفته کارشناسان، با وجود قطعیت ادامه‌‌دار بودن حضور کرونا در زندگی مردم، دادن این وعده به مردم که اگر مراعات کنند شرایط به حالت عادی باز خواهد گشت، تنها مردم را برای مقابله طولانی با این بیماری خسته‌تر خواهد کرد. ضمن اینکه به گفته‌ی کارشناسان، مقاومت دولت در مقابل اعمال اقدامات سخت‌گیرانه برای تردد مردم، دامنه‌ی شیوع را گسترش خواهد داد و با افزایش دوره‌ی پیک، به فرسودگی بیشتر مردم و مقاومت در مقابل روش‌های تغییر دامن خواهد زد.