چشم انداز موقعییت سیاسی اصلاح‌طلبان

در ادامه‌ی گفتگوها در خصوص آینده‌ی سیاسی اصلاح‌طلبان، عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب، ضمن تکرار مواضع اخیر خود اظهار داشت حضور اصلاح‌طلبان در قدرت با شرایط فعلی موثر نخواهد بود و اصلاح‌طلبان نباید به هر قیمتی اصرار کنند در درون قدرت بمانند.
وی همچنین با اشاره با پایین بودن اعتماد عمومی به عنوان یکی از آسیب‌های جدی حاکمیت اظهار داشت بزرگترین سرمایه انقلاب در حال تحلیل رفتن است. وی افزود هیچ راهی جز بازسازی اعتماد وجود ندارد.
عبدی راه‌های بازسازی اعتماد را کارآمدی دولت و بازگشت به مردم عنوان کرد و اظهار داشت همه مردم ایران باید بدون قید و شرط، حق مشارکت در اداره امور را داشته باشند. عبدی همچنین با انتقاد از نقش احزاب در ایجاد اعتماد عمومی آنها را در کاهش اعتماد عمومی موثر دانست و اظهار داشت احزاب بیش از آنکه مستقل رفتار کنند بیشتر تابع نقش حکومت بوده‌اند.
این از مهم‌ترین انتقاداتی است که در سال‌های اخیر علیه احزابی نظیر اصلاح‌طلبان عنوان شده است و بسیاری از منتقدان با اشاره به اینکه احزاب اصلاح‌طلب به جای حمایت از مردم به سخنگوی دولت و حاکمیت تبدیل شده‌اند، اعتقاد دارند که تمام تلاش‌شان در جلب رضایت حاکمیت برای دریافت حداقل‌های قدرت در نظام سیاسی خلاصه شده است.
عبدی با انتقاد از این شرایط خاطرنشان کرد که احزاب باید خود را با خواسته‌های مردم هماهنگ کنند.
وی همچنین با رد این ادعا که مردم از سیاست دل‌زده و خسته شده‌اند، اظهار داشت مردم برای رفع مشکلات اقتصادی و اجتماعی خود ناگزیر هستند که در سیاست مداخله کنند. وی اظهار داشت مردم از فضای سیاست دلزده شده‌اند، نه از سیاست امیدبخش.
عباس عبدی همچنین تغییر نظام سیاسی کشور از ریاستی به پارلمانی نیز مساله‌ای صوری خواند و اظهار داشت این تغییرات مسله‌ی اصلی کشور ایران نیست. وی افزود مساله اصلی در ایران، بازگشت به مردم، و شفافیت و حاکمیت قانون است. عبدی خاطرنشان کرد برای دستیابی به این مسائل فرقی نمی‌کند که نظام سیاسی پارلمانی باشد یا ریاستی.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین خاطرنشان کرد که زمان آن رسیده است که عقلای چپ و راست سیاسی همگی برای بازسازی اعتماد افکار عمومی تلاش کنند.
وی همچنین دلیل عدم موفقیت اصلاح‌طلبان را علاوه بر محدودیت‌های اعمال‌شده از طرف حاکمیت، ضعف و ناکارآمدی مفرط اصلاح‌طلبان نیز دانست و در عین حال خاطرنشان کرد اصلاح‌طلبان به قشر ضعیف و متوسط کم‌توجه نبوده‌اند. وی با اشاره به رشد حداقل دستمزد بیش از نرخ تورم، افزود در دوره خاتمی طبقه‌ی ضعیف بیشترین بهره را از اصلاح‌طلبان برده است. عبدی در ادامه با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان را به قدرت راه نمی‌دهند، خاطرنشان کرد جریان اصلاحات الان نمی‌تواند در قدرت باشد. وی افزود اگر هم وارد قدرت شوند با این شرایط موثر نیستند. عبدی بر ضرروت فعالیت اصلاح‌طلبان در عرصه عمومی تاکید کرد و گفت آنها باید همیشه این آمادگی را داشته باشند که با حفظ اصول و برنامه‌های خود وارد قدرت هم بشوند.
این موضوعی است که بسیاری از فعالان سیاسی و منتقدان، درباره‌ی حوزه‌ی فعالیت اصلاح‌طلبان عنوان کرده و تاکید کرده‌اند حوزه‌ی اثرگذاری و اثربخشی اصلاح‌طلبان بیش از هرچیز حوزه‌ی عمومی و انجام‌فعالیت‌های اصلاحی و مدنی در این‌ زمینه است.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به آرای اصول‌گریان در مجلس یازدهم اظهار داشت این آرا را نمی‌توان آرای خاکستری دانست. وی آرای اصول‌گرایان را آرای خاک برسری نامید و اظهار داشت نمی‌توان ۲۲ درصد مشارکت در تهران را پیروزی نامید.
مشارکت سیاسی مردم در انتخابات ۹۸ همانگونه که پیش‌بینی می‌شد در حداقل میزان ممکن صورت پذیرفت. با گفته‌ی تحلیل‌گران تعداد آرای نفرات اول رای تهران حتی از تعداد آرای نفرات پایانی لیست انتخاباتی تهران نیز کمتر بوده است، با این وصف، بسیاری از اصولگرایان این ارا و راهیابی خود به مجلس را پیروزی بزرگ اعلام کردند و خاطرنشان کردند که اصول‌گرایان در انتخابات اخیر توانسته‌اند آرای خاکستری مردم را به خود جلب کنند.
عبدی تاکید کرد اصول‌گرایان در این انتخابات شکست فاحشی خوردند.
وی همچنین سال ۹۹ را ادامه طبیعی سال ۹۸ دانست و اظهار داشت درباره سال پیش رو نمی‌توان پیش‌بینی خاصی کرد. عبدی یادآور شد احتمالا مصایب و مشکلات مردم شدت و حدت بیشتری پیدا خواهد کرد و بن‌بست‌ها عمیق‌تر و مشکلات بیشتر خواهد شد.