Iran president says Iran responded, will respond to assassination of Soleimani

روحانی و مبارزه با ویروس کرونا

روحانی رییس جمهور ایران روز دوشنبه در جلسه هیات دولت، گفت اولین دغدغه‌ی نظام و مسئولان، دولت، سایر قوا و نیروهای مسلح را سلامت مردم و فرزندان آنها و تامین نیازمندی زندگی ملت دانست و از مردم به این خاطر که اکثریت دید و بازدیدهای عید را در فضای غیرحضوری انجام دادند و سفرها را لغو کردند، قدردانی کرد.
وی اظهار داشت گزارش‌ها نشان می‌دهد مردم و مسافران در محل سکونت جدید مانده‌اند و مساله قرنطینه شخصی و داوطلبانه را همه اجرا می‌کنند. وی بار دیگر مهم‌ترین مساله را دستیابی سریع‌تر به شرایط معمولی جامعه دانست و گفت باید شرایط به گونه‌ای شود که مردم بتوانند زندگی راحت خود را ادامه دهند.حسن روحانی پیش از این هم تاکنون چندین بار وعده داده که از دوسه روز آینده شرایط زندگی مردم عادی شود. اما هربار مشکلات شدیدتر شده و نیز به اعمال محدودیت‌های جدیدی ایجاد شده است. روحانی همچنین از فداکاری افرادی که در بیمارستان‌ها هستند و نیز تولیدکننده‌ها تشکر کرد.
روحانی گفت: از تولیدکنندگان و آنهایی که نیازمندی های مردم را اداره می کنند تشکر می کنم که در صحنه تامین نیازمندی های جامعه فداکاری می کنند. البته فداکاری بالاتر برای آنهایی هستند که در بیمارستان‌ها مشغول هستند.حسن روحانی شرایط درمانی در ایران را از دیگر کشورهای دنیا بهتر دانست و گفت وضع ایران از نظر تامین نیازمندی‌های ضروری، بهداشتی، تخت بیمارستان و نقاهتگاه‌ها حتی از کشورهای پیشرفته هم بهتر است.این اظهارات حسن روحانی در حالی عنوان می شود که ایران از نظر تجهیزات بیمارستانی در شرایط مناسبی قرار ندارد و حتی در شرایط عادی نیز محدودیت‌های زیادی از نظر سرانه‌ی تخت بیمارستانی و سرانه‌ی آی سی یو دارد.
مشکلاتی که با ادامه‌ی تحریم‌ها بدتر هم شده است و علاوه بر کمبود در تجهیزات بیمارستان، مشکلات در تامین دارو و نیز مشکلات در تامین مواد اولیه برای تهیه دارو به مشکلات پیشین اضافه شده است.
با این وصف و با وجود مشکلات ایران در زمینه‌ی تخت‌های بیمارستان در شرایط عادی و غیربحرانی، به نظر کارشناسان بسیار عجیب است که حسن روحانی ادعا می‌کند که ایران کمبودی از این نظر ندارد.
این در حالی است که در روزهای اخیر جمهوری اسلامی بارها از کمبود امکانات درمانی گلایه کرده است و تاکید کرده که اقدام امریکا در ایجاد محدودیت برای ایران در زمینه‌ی استفاده از تجهیزات درمانی جنایت در حق شهروندان ایران است و سلامت جهان را نیز به خطر خواهد انداخت. ایران در روزهای اخیر بارها وضعیت اورژانسی اعلام کرده و درخواست‌های خود را برای دریافت خدمات به جهان عرضه کرده است.
حسن روحانی همچنین سال ۹۹ را سال افتتاح پروژه‌ها دانست و اظهار داشت وزیران باید طرح هایی را که در این سال افتتاح می‌شوند به اطلاع مردم برسانند. رئیس جمهور در بخش دیگری از اظهاراتش در جلسه هیات وززیران سال ۹۸ را سالی خوب برای بورس ارزیابی کرد و ابراز امیدواری کرد که شرایط خوب بازار بورس در سال آینده هم ادامه پیدا کند. این در حالی است که بنا به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان اقتصادی فعالیت خوب بازار بورس نه تحت تاثیر فعالیت‌های اقتصادی بلکه تحت تاثیر بازی‌های بازار سرمایه با سرمایه‌ی در گردش در بازار بورس صورت پذیرفت و ارتباطی به فعالیت‌های اقتصادی در کشور نبود و بیشتر تحت تاثیر دلالی در بازار ارزو نیز قیمت دلار در بازار قرار داشت تا فعالیت‌های اقتصادی در کشور.
حسن روحانی همچنین به تبعیت از آیت‌الله خامنه‌ای کمک آمریکا برای بیماری کرونا را دروغ بزرگ تاریخ خواند و ضمن تاکید بر اینکه ایران در شرایط سختی قرار دارد، اظهارت امریکا برای کمک به ایران را تعارف آب گل‌آلود به مردم ایران دانست و اظهار داشت امریکا خودش همان کشوری است که اجازه نمی‌دهد تا آب زلال به دست مردم برسد و حالا آب گل‌آلود به مردم ایران تعارف می‌کند. روحانی افزود اگر امریکا می‌خواهد به ایران کمک کند، باید مسیر گل آلود را اصلاح کند و جلوی چشمه را باز کند.
وی همچنین یادآور شد که امریکا مسئول بخشی از بیکاری مردم ایران است و اظهار داشت امریکا مسئول ایجاد کمبود برخی داروهای مورد نیاز مردم است. روحانی افزود اینکه بسیاری از مردم به خاطر نداشتن شغل دارند در شرایط سختی زندگی می‌کنند تقصیر امریکاست. وی افزود ملت ایران تحت تاثیر حرف‌های ناروای آمریکایی‌ها قرار نمی‌گیرد و روی پای خود می‌ایستد.رئیس جمهور بار دیگر امریکا را به خاطر جلوگیری از ارسال دارو، و کمک‌های بشردوستانه به ایران مورد انتقاد و سرزنش قرار داد و گفت امریکایی‌ها حتی در این شرایط سخت شیوع کرونا نیز اقدامات ظالمانه و تحریمی خود علیه ملت ایران را تشدید کرده‌اند.
این ادعای حسن روحانی در حالی عنوان می‌شود که بنا به گزارش‌های رسانه‌های رسمی داخل حاکمیت، محدودیتی در حال حاضر در خصوص ارسال تجهیزات و کمک‌های انسان‌دوستانه به ایران وجود ندارد و از همان روز نخست گزارش رسمی وجود بیماری در ایران کمک‌های انسان‌دوستانه چه از طرف سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و چه از طرف کشورهای مختلف به ایران ارسال شده است.
با این وصف ایران چندین بار با وجود اعلام دولت امریکا در خصوص ارسال کمک انسانی و دارویی به ایران، عنوان کرده است که نیازی به کمک‌های امریکا ندارد و علی خامنه‌ای رهبر ایران نیز در آخرین سخنرانی خود خطاب به مردم گفت ممکن است امریکایی‌ها با ارسال دارو به ایران اقداماتی انجام دهند که ویروس برای همیشه در ایران باقی بماند.