ابهام در تعطیلی اصناف

چالش‌ها در خصوص ادامه‌ی تعطیلات در ایران، یا بازگشت کارکنان به کار همچنان ادامه دارد. در حالی که استانداری‌ها در روز دوشنبه با صدور بخشنامه‌هایی دستور به تعطیلی تمام اصناف به غیر از مشاغل بسیار ضروری را صادر کردند، شواهد در سطح برخی از شهرها حاکی از آن است که فروشگاه‌های غیرضروری همچنان به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند. بسیاری از فروشگاه‌ها همچنان باز هستند و پلیس تاکنون اقدامی برای تعطیلی آنها انجام نداده است. اتاق اصناف ایران اعلام کرده است اگر فروشگاه‌ها در روزهای آینده تعطیل نباشند متخلف محسوب می‌شوند اما این فروشگاه‌ها همچنان باز هستند.
موضوعی که به گفته‌ی بسیاری از کارشناسان و متخصصان، کشور را با مشکلات جدی در زمینه‌ی کنترل بیماری و جلوگیری از شیوع بیماری مواجه خواهد کرد. باز بودن مغازه‌ها در حالی که مردم در قرنطینه‌ی خودخواسته و نه اجباری به سر می‌برند مردم را بار دیگر به خیابان‌ها خواهد کشاند و به تجمع بیهوده مردم برای پرسه زدن در خیابان‌ها و فروشگاه‌ها دامن خواهد زد. مراکز خرید و مال‌ها در ایران در پی دستور دولت تعطیل شده‌اند اما بازبودن فروشگاه‌ها در سطح شهر، که بار دیگر به تردد مردم در خیابان‌ها خواهد انجامید، مشکلات شدیدی را ایجاد خواهد کرد.به نطر می‌رسد که دولت همچنان نگران هجوم آوردن مردم به فروشگاه‌ها برای خرید مایحتاج ضروری آنهاست و نگرانی از هجوم مردم به فروشگاه‌ها و نگرانی از اتمام کالاها و عدم توانایی دولت برای تامین کمبودهای کالای مردم در شرایط تحریم، به نظر می‌رسد که مهم‌ترین نگرانی دولت در حال حاضر است که موجب می‌شود تا در خصوص تعطیلی فروشگاه‌ها قاطعیت لازم را به خرج ندهد.
در همان حال دولت اعلام کرده است که با خاتمه یافتن تعطیلات نوروزی کارمندان ادارات و همچنین کارمندان بانک‌ها باید به کار خود برگردند و فعالیت‌های اداری ادامه یابد. موضوعی که با اعتراض برخی از فعالان مواجه شده است و در شرایطی را که شهرها با چالش بازگشت مسافران و احتمال شیوع مجدد بیماری مواجه است، اقدام دولت در بازگشایی مجدد ادارات را اقدامی نامناسب توصیف کرده و تاکید کرده‌اند که منجر به شیوع بیشتر بیماری خواهد شد.شواهد بیمارستانی حاکی از این است که با رعایت خودخواسته‌ی مردم در روزها و چند هفته‌ی اخیر، از شدت بیماری کاسته شده و بیماری تا حدودی به کنترل در آمده است و از شدت مرگ و میر و همچنین شدت مراجعه به بیمارستان‌ها با شرایط حاد بیماری کاسته شده است.
اما به گفته‌ی کارشناسان اقدامات سهل‌گیرانه‌ی دولت و تلاش دولت روحانی برای عادی جلوه دادن شرایط، وضعیت بیماری را بار دیگر بحرانی خواهد ساخت و با بازگشت مردم به کار که همزمان با بازگشت گروه‌هایی از مسافران صورت می‌پذیرد، بار دیگر موج شدیدی از شیوع بیماری در کشور مشاهده خاوهد شد که ممکن است بار دیگر سیستم درمانی کشور را با چالش جدی مواجه سازد.
در حال حاضر برخی از گزارش‌ها حاکی از آماده‌سازی چندین مرکز نگهداری بیماران در مراکز خرید، ورزشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و در شهرهای مختلف کشور است اما اگرموج بعدی بیماری از کنترل خارج شود حتی تمهیدات دولت و وزارت بهداشت برای مهیا کردن تخت کافی برای بیماران طبق پیش‌بینی‌ها ممکن است پاسخگو نباشد و بحرانی جدی در زمینه‌ی بستری بیماران ایجاد کند.
به گفته‌ی کارشناسان ادامه فعالیت‌ فروشگاه‌های غیرضروری که به تجمع مردم در این مکان‌ها انجامیده و همچنین ادامه فعالیت‌های بانک‌ها و ادارات، همزمان با بازگشت مسافران از سفر چالشی جدی برای تشدید شیوع بیماری کرونا در کشور و بحرانی شدن مجدد وضعیت خواهد بود.