جناح‌های اصولگرا و انتخابات ریاست جمهوری

مرتضی طلایی فعال سیاسی اصولگرا روز دوشنبه خطاب به اصولگرایان از آنها خواست تا این گروه سیاسی هرکاری که مایل است برای انتخابات ریاست جمهوری انجام دهد، در حال حاضر باید انجام دهند و سال 1400 با یک چهره در انتخابات شرکت کنند. وی اظهار داشت اگر اصول‌گرایان برنامه‌ریزی‌شده عمل کنند، کاندیدای اصولگرایان 25 میلیون رای خواهد داشت.طلایی تاکید کرد اصول‌گراها برای اینکه بتوانند 25 میلیون رای داشته باشند، باید به کاندیدای واحد برسند. این فعال سیاسی اصول‌گرا تاکید کرد ادامه‌ی اختلافات اصولگرایان تا دقیقه‌ی نود انتخابات هزینه بالایی را به آنها تحمیل کرده است. طلایی فقدان شورای رهبری و ریش سفید در بین اصول‌گرایان را مهم‌ترین ضعف اصول‌گرایان دانست و گفت اگر اصولگراها در شورای رهبری حزبی عمل نکنند، می‌توانند در انتخابات بعدی بهتر عمل کنند.
وی همچنین با اشاره به انتخابات اخیر مجلس اظهار داشت رای مردم در تهران را نمی‌توان رای مردم به تندروها دانست. وی اظهار داشت مردم در این انتخابات به گفتمان اصول‌گرایی رای دادند.
پیش از سردار طلایی، مصباحی مقدم دیگر فعال سیاسی اصولگرا نیز رای مردم در انتخابات اخیر مجلس را رای مردم به اصول‌گرایی عنوان کرده بود. این ادعاها در حالی عنوان می‌شود که هم اصول‌گرایان به خوبی می‌دانند و هم شواهد مربوط به انتخابات تاکنون نشان داده‌اند که کاندیداهای اصلی اصول‌گرایان تنها در شرایطی رای می‌آورند که رقیب دیگری در صحنه‌ی انتخابات حضور نداشته باشد و در واقع اصول‌گرایان همواره با حداقل رای و در صورت عدم مشارکت عمومی مردم قادر به پیروزی در انتخابات هستند و به همین دلیل معمولا آرای اصول‌گراها در انتخابات مختلف تقریبا ثابت است و آنها هیچگاه قادر به جذب آرای خاکستری و کسانی که در شرایط عادی در انتخابات شرکت نمی‌کنند و شرایط ویژه آنها را به شرکت در انتخابات ترغیب می‌کند، ‌نیستند. سردار طلایی در ادامه‌ی اظهاراتش با اشاره به‌آرای مردم در تهران، با بیان اینکه مردم در تهران لیستی رای می‌دهند اظهار داشت مردم در واقع در این انتخابات به پیشگامان و رهبرهای شورای ائتلاف اعتماد کردند.
آرای مردم در تهران، که سردار طلایی آن را نتیجه اعتماد به شورای اثتلاف می‌داند، حدود بیست درصد جمعیت تهران است و بر این اساس میزان مشارکت مردم در انتخابات در شهر تهران در پایین‌ترین سطح خود قرار داشته است. ضمن اینکه رای دادن لیستی در تهران به طور جدی، تنها در انتخابات سال 94 وجود داشته است، که مردم در این انتخابات بنا به درخواست محمد خاتمی به صورت لیستی رای دادند و مانع از حضور چهره‌های خارج از لیست در مجلس شدند.
طلایی در بخش دیگری از اظهاراتش با رد اظهارات پیشین خود در این خصوص که مردم به گفتمان اصول‌گرایی رای دادند، گفت مردم به برنامه‌ها و سیاست‌هایی که جریان اصولگرا تبیین و معرفی کرد رای ندادند. وی افزود رای مردم به اصول‌گراها در واقع نه گفتن به عملکرد اصلاح‌طلبان حاکم به مجلس و دولت و مدیریت شهری بود. طلایی اظهار داشت مردم عملکرد این افراد را نپسندیدند و به آنها نه گفتند.
این سخنان در حالی عنوان می‌شود که اصلاح‌طلبان به ویژه در شهر تهران اساسا کاندیدای شاخص و مورد قبولی نداشتند که مردم در تقابل با برنامه‌ی اصلاح‌طلبان به گروه سیاسی دیگری رای دهند.
وی همچنین کرونا را یکی از عوامل اثرگذار بر میزان مشارکت مردم در انتخابات دانست و گفت این عامل در کنار شرایط اقتصادی و بی‌اعتمادی، بر میزان مشارکت مردم تاثیر گذاشته است. طلایی همچنین سکوت اصلاح‌طلبان درخصوص انتخابات را نیز عامل دیگری دانست که بر کاهش مشارکت تاثیر گذاشته است.
سردار طلایی درگیری کردن مجلس در مسائل سیاسی و دولت را عاملی برای آسیب زدن به آبرو و اعتبار اصول‌گرایان دانست و تاکید کرد اصول‌گراها نباید در مجلبس به این موضوعات ورود پیدا کنند.
این اظهارات در حالی عنوان می‌شود که مساله‌ی استیضاح رئیس جمهور یکی از شعارهای کلیدی بسیاری از کاندیداهای مجلس بود و ابن کاندیداها با شعار استیضاح رئیس جمهور توانستند بخشی از آرای مخالفان دولت را به خود جذب کنند.
طلایی در ادامه‌ی اظهاراتش ضمن تایید لیست شصت و چندنفره‌ی خزانه‌داری امریکا در خصوص دارایی فرزندان و دولتمردان جمهوری اسلامی و توقیف و مصادره‌ی آنها در امریکا، چنین موضوعاتی را در کاهش اعتماد عمومی مردم موثر دانست و اظهار داشت انتشار این خبر این سوال را ایجاد کرده است که این افراد که پدران‌شان کارمند بوده‌اند این ثروت هنگفت و میلیاردی را از کجا آورده‌اند که در حساب خود در امریکا قرار دهند.
این اظهارت سردار طلایی در حالی عنوان می‌شود که مقام‌های جمهوری اسامی همواره وجود حساب‌های مالی خود و وابستگان خود در امریکا را تکذیب کرده و آن را نتیجه‌ی شیطنت امریکا دانسته‌اند.
این اولین بار است که یک مقام رسمی وابسته به جریان اصول‌گرایی به صراحت اعلام می‌کند فرزندان و مقام‌های جمهوری اسلامی در امریکا حساب بانکی با مبلغ هنگفت مالی دارد و این مال هنگفت را نیز نه از طریق فعالیت‌های اقتصادی شخصی یا خانوادگی بلکه از طریق رانت سیاسی و نامشروع به دست ‌آورده است.