توجیه دبیر شورای نگهبان در رد گسترده صلاحییت‌ها در انتخایات مجلس

در حالی که رد صلاحیت‌های گسترده‌ی شورای نگهبان در انتخابات اخیر مجلس، در عمل امکان انتخاب نزدیک به ۶۰ درصد مشارکت‌کننده‌های در انتخابات را محدود کرده است، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان روز چهارشنبه در جلسه شورای نگهبان انتخابات دوم اسفند را بسیار مهم‌ ارزیابی کرد و با اشاره به تلاش دشمنان برای تحریم انتخابات و کاهش مشارکت مردم، از همه مردم و مسئولان خواست برای افزایش حضور مردم در انتخابات تلاش کنند و دشمنان را ناامید کنند.جنتی افزود اگر مشارکت مردم در انتخابات بالا باشد و داوطلبان شایسته و کارآمد توسط مردم انتخاب شوند، مجلسی قوی تشکیل خواهد شد که موجب افزایش همبستگی ملی و رفع مشکلات مردم می‌شود.این اظهارات در حالی است که علیرغم تلاش‌های زیادی که توسط منتقدان نظام برای افزایش مشارکت در انتخابات صورت می‌گیرد، جمهوری اسلامی همچنان با ادامه رویکرد حذفی خود در صدد است تا نظام‌ سیاسی و حاکمیتی و حتی حوزه‌های سیاست‌گذاری و قانون‌گذاری را از افراد منتقد تخلیه کند و با ایجاد رویکرد یک‌دست سیاسی امکان حضور و مشارکت هر گروه و گرایش سیاسی متفاوتی را محدود کند.
‌انچه شورای نگهبان و جنتی و حاکمیت جمهوری اسلامی از مجلس قدرتمند یا دولت قدرتمند در ذهن دارند، در واقع عالب کردن رویکردهای سیاسی نزدیک به خود در تمامی جوانب و ابعاد حاکمیتی است که امکان حضور هر گرایش سیاسی متفاوتی را به کلی حذف کند.
جنتی در ادامه‌ی اظهاراتش با دفاع از عملکرد شورای نگهبان در خصوص رد صلاحیت‌ها، اظهار داشت تمام مراحل بررسی صلاحیت داوطلبان با دقت انجام شده است. وی تاکید کرد برخلاف برخی اظهارات نادرست، انتخابات مجلس اخیر کاملا رقابتی است و نمایندگان همه جناح‌ها در انتخابات حضور دارند .دبیر شورای نگهبان خاطرنشان کرد بنابر گزارش‌های رسیده رقابت مناسبی میان داوطلبان درحال شکل‌گیری است.
مشخص نیست که دبیر شورای نگهبان از چه‌رقابتی صحبت می‌کند. تقریبا هیچ کاندیدای شاخص اصلاح‌طلب در بین کاندیداها حضور ندارد و اصلاح‌طلبان که در بدترین شرایط هم با وجود همه‌ی انتقادها همچنان بر طبل شرکت در انتخابات می‌کوبند، حتی یک کاندیدای شاخص در حوزه‌های مختلف انتخابیه نتوانستند معرفی کنند.
با این وصف شورای نگهبان همچنان بر رقابتی بودن انتخابات که تنها بین گروه‌های مختلف اصول‌گرا در جریان است و رقایمبت بین ان همه کاندیدا مانع از ارائه یک لیست واحد و منسجم انتخاباتی شده، تاکید دارند. جنتی در بخش دیگری از اظهاراتش تاکید کرد شورای نگهبان تا اعلام نتایج نهایی انتخابات از سلامت انتخابات و آرای مردم صیانت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که کسی در آرای مردم دخالت کند.
جنتی افزود گزارش‌های تخلفات انتخاباتی توسط ناظران شورای نگهبان تنظیم می‌شود و توسط نهادهای ذی‌ربط با این تخلفات برخورد می‌شود. وی خطاب به مسئولان اجرایی و عوامل نظارتی از آنها خواست دقت کنند در طول زمان برگزاری انتخابات از هیچ یک از داوطلبان و جناح‌های سیاسی جانبداری نکنند و دستگاه‌های دولتی از بیت المال به نفع آنان سوء استفاده نکنند
دبیر شورای نگهبان همچنین از داوطلبان خواست در ایام تبلیغات از دلسرد کردن مردم، سیاه‌نمایی، تخریب رقبا، تخلف از قوانین تبلیغات و شعارهای دروغ و فریبنده خودداری کنند.
وی همچنین خطاب به مسئولان اجرایی و عوامل نظارتی تاکید کرد آنها باید دقت داشته باشند در طول زمان برگزاری انتخابات از هیچ یک از داوطلبان و جناح‌های سیاسی جانبداری نکنند.
وی با اشاره به مشکلات معیشتی مردم و همچنین بیکاری‌ها و گرانی‌ها از مسئولین خواست قدر مردم را بدانند و با تلاش برای برطرف کردن مشکلات آن‌ها، تلاش برای خدمت به مردم را بی‌وقفه ادامه دهند.