تداوم بحران ویروس کرونا

به گزارش سی ان ان وزارت بهداشت چین از افزایش قابل توجه تلفات بر اثر ویروس کرونا در این کشور خبر داد.بر این اساس، طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۴۲ مبتلا به ویروس کرونا در چین جان خود را از دست دادند. به این ترتیب شمار جان باختگان بر اثر این ویروس در کشور چین به ۱۳۱۰ تن رسید. همچنین طی این مدت بیش از ۱۴ هزار مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا گزارش شد که مجموع مبتلایان به این ویروس در چین را به بیش از ۵۸ هزار تن رساند.
این ن در حالی است که چین نسبت به محدودیتهای تجاری هشدار داده که جهان از شیوع این ویروس که صدها نفر را در سرزمین اصلی چین به کشتن داده، در ابهام فرو رفته است.چین در نشست سازمان جهانی تجارت درباره محدودیت‌های تجاری هشدار داد و خاطرنشان کرد این کشور مشارکت بالایی در رشد و تولید اقتصادی جهانی دارد.
جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا روز سه شنبه اظهار کرد شیوع ویروس کرونا احتمالا پیامدهایی روی اقتصاد این کشور خواهد داشت. برخی از ابهامات در خصوص تجارت اخیرا رفع شده اند اما ریسک‌های متوجه چشم‌انداز اقتصادی به قوت خود باقی مانده‌اند. ما از نزدیک این اپیدمی را زیر نظر داریم که ممکن است به سرایت اختلالات چین با باقی اقتصاد جهان منتهی شود.
شیوع این ویروس در طول تعطیلات سال نوی چینی که اکثر شرکتها و کارخانه‌ها به مدت یک هفته تعطیل بودند آغاز شد اما به دلیل ماندن کارگران در خانه ازسرگیری روند تولید در چین آهسته مانده است.
دولت چین سه شنبه هفته جاری تایید کرد که شیوع این ویروس ممکن است به پایبندی این کشور به توافق تجاری با آمریکا و تعهدات خریدش تاثیر بگذارد.آمریکا درباره واردات کالاهای چینی دستور قرنطینه صادر نکرده است با این حال ورود خارجیان از چین به آمریکا همچنان ممنوع است. همچنین به گزارش رویترز شرکت هواپیمایی آمریکایی یونایتد ایرلاینز به دلیل شیوع ویروس کرونا در بیانیه‌ای اعلام کرد لغو پرواز‌ها به چین را تا بعد از آوریل میلادی تمدید کرده است.
این ویروس روی جابجایی کالاها در بنادر چین تاثیر گذاشته و استانهای این کشور نقاط بازرسی در مرزهای خود ایجاد کرده و رانندگان را مورد بازرسی قرار داده و در برخی از موارد به مدت دو هفته قرنطینه کرده‌اند. عرضه مواد غذایی و دارویی معمولا به تاخیر نمی‌افتد اما محصولات صنعتی ممکن است در برخی از نقاط بازرسی متوقف شده و صادرات آنها به خارج با تاخیر صورت بگیرد.
کریستالینا گئورگیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در واشنگتن در نیز در مصاحبه با خبرنگاران رادیو و تلویزیون مرکزی چین گفت: اقدامات دولت چین برای پیشگیری و مهار شیوع بیماری ناشی از کروناویروس جدید و رویارویی با جنبه های اقتصادی آن مناسب و مطلوب است. در عین حال هنوز ارزیابی تاثیرات اقتصادی ناشی از این بیماری زود است.
این مقام در ادامه افزود: شرکتهای چینی به تازگی کار و تولید را از سر گرفته اند و هنوز پیش بینی پیرامون تاثیرات این بیماری بر اقتصاد زود است. پس از کنترل هر چه سریعتر شیوع بیماری، با اجرای اقدامات تشویقی هدفمند می توان از تاثیرات این رویداد بر اقتصاد چین کاست.