هشدار وزیر خارجه آمریکا در مورد پرتاب ماهواره ایران

در پی پرتاب ماهواره ظفر و رونمایی از موشک بالستیک تازه ایران، که در روزهای اخیر اخبار مربوط به ان از طرف وزارت ارتباطات و فناوری اعلام شده است،‌ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اقدام ایران برای پرتاب‌های ماهواره‌ای را اقدامی در راستای پیشرفت و توسعه‌ی قابلیت‌های موشک بالستیک دانست و اظهار داشت جمهوری اسلامی با این اقدام می‌خواهد از توسعه‌ی قابلیت‌های موشکی خود برای تهدید مخالفان جمهوری اسلامی و ثبات منطقه‌ای استفاده کند.
وی افزود نباید به ایران نباید اجازه توسعه و آزمایش موشک‌های بالستیک داده شود.
این اولین بار نیست که ایالات متحده امریکا اقدامات حمهوری اسلامی در ادامه توسعه فناوری‌های نظامی و موشکی را اقدامی علیه امنیت منطقه ارزیابی می‌کند و خواستار توقف آن می‌شود.
این در حالی است که با وجود تلاش جمهوری اسلامی برای تقویت این فعالیت‌ها، نه تنها پرتاب این ماهواره با موفقیت انجام نشده است، بلکه محدودیت‌های اقتصادی و نیز تحریم گسترده‌ی جمهوری اسلامی امکان چندانی برای توسعه‌ی این فعالیت‌ها برای جمهوری اسلامی فراهم نمی‌کند. جمهوری اسلامی برای توسعه و تقویت فعالیت‌های موشکی و ماهواره‌‌ای خود نیازمند استفاده از فناوری روز و وارد کردن فناوری موردنیاز در این زمینه است که به واسطه تحریم‌ها امکان آن برای جمهوری اسلامی فراهم نیست. در عین حال، وجود محدودیت‌های اقتصادی امکان سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را نیز در این زمینه برای جمهوری اسلامی فراهم نمی‌کند.
با این وصف و با وجود ضعف سرعتی ماهواره ظفر که منجر به سقوط آن در اقیانوس هند و بخش‌هایی از استان سیاستان و بلوچستان شد، جمهوری اسلامی از فعالیت‌های موشکی و نظامی و نیز توسعه فعالیت‌های فضایی، با وجود محدودیت‌های فراوانی که در پیش رو دارد، برای جنگ روانی علیه امریکا استفاده می‌کندو به گفته برخی تحلیل‌گران مشابه اقدامات شوروی در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی با توسعه این فعالیت‌ها با وجود مضیقه‌ی فراوان اقتصادی در تلاش است تا با ارتقای توانایی موشکی و فضایی و نظامی، از آن به عنوان ابزار تبلیغاتی علیه امریکا استفاده کند و قدرت خود را به نمایش بگذارد.