روحانی و پرسشهایی در مود سقوط هواپیمای اوکراینی

حسن روحانی روز چهار‌شنبه در جلسه هیات دولت با اشاره به مشکلات پیش‌آمده در کشور ضمن ابراز امیداوری در این خصوص که غم و اندوه مردم تا پایان دی ماه، به پایان برسد، تاکید کرد در شرایط سخت امکان به وجود آمدن فرصت‌های بزرگ هم هست. وی بر ضرورت آمادگی در این مقطع مهم تاریخی تاکید کرد و اظهار داشت جمهوری اسلامی باید تلاش کند از شرایط موجود، برای کشور فرصتی تاریخی به نفع کشور و منافع ملی ایجاد کند. رئیس جمهور در بخشی از اظهاراتش با توجه به رویکرد قاسم سلیمانی در عمل فراجناحی ،به منافع مشترک همه‌ی ایرانیان اشاره کرد و با اشاره به وجود سبک‌های زندکی و سلیقه‌های مختلف در کشور، تاکید کرد باید به سلیقه‌ها و اندیشه‌ها و راه‌های مردم احترام گذاشته شود و توجه شود که همه ایرانی هستند و ایران از آن همه است. وی افزود ایران به سلیقه خاص و جناح و افکار خاصی مرتبط نیست و به همه اختصاص دارد.
روحانی با اشاره رخدادهای اخیر حوادث کرمان، سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن سردار سلیمانی را مظلومانه توصیف کرد و اظهار داشت همه این رخدادها دل مردم را به درد آورده و بیقرار کرده است. وی البته هیچ اشاره‌ای به حوادث آبان‌ماه و کشته شدن صدها تن که با خشونت در خیابان به واسطه تیراندازی‌های مستقیم کشته شدند، نکرد.
حسن روحانی به شلیک اشتباه به موشک که توسط سپاه رخ داد اشاره کرد و آن را غیرمنتظره دانست و خاطرنشان کرد کسانی که این اشتباه را کردند همان کسانی هستند که همیشه برای امنیت کشور هم تلاش کرده‌اند. وی همچنین در حادثه هواپیما دولت را ولی دم کشته شده‌ها عنوان کرد و علاوه بر خانواده‌های آنها دولت را نیز ولی دم آنها دانست و تاکید کرد این مساله باید جبران شود و مسئولیت این اتفاق به طور کامل پذیرفته شود. روحانی همچنین با تاکید بر اینکه این مساله نباید رها شود، گفت درد و رنج مردم تنها با پذیرش مسئولیت و صداقت حل می‌شود.وی برخورد صادقانه با مردم درباره وقوع حادثه را گام اول توصیف و خاطرنشان کرد قدم نهایی این است که این حادثه قابل تکرار نباشد. وی افزود تکرار نشدن کافی نیست، بلکه باید به دنیا اطمینان داد که این حادثه در ایران قابل تکرار نیست. رئیس جمهور در ادامه اظهاراتش درباره‌ی حادثه سقوط هواپیما با تاکید بر اینکه نباید نیروهای مسلح تضعیف شوند اظهار داشت برای امنیت کشور و آسمان به این نیرو نیاز است و نباید تضیف شوند. وی افزود نیروهای مسلح باید به مرد م اطمینان دهند که این حادثه تکرار نخواهد شد. حسن روحانی با غیرقابل باور خواندن این حادثه و با اشاره به سابقه هفت ‌ساله خود به عنوان مسئول پدافند هوایی کشور اظهار داشت باورکردنی نیست که یک هواپیمای مسافربری در کنار فرودگاه بین‌المللی هدف قرار بگیرد. وی تاکید کرد حتی در زمان جنگ هم چنین حادثه‌ای رخ نداد. وی افزود در تاریخ ایران چنین اشتباهی رخ نداده است.
ناظران با ابراز شگفتی از اظهارات حسن روحانی، اظهار می‌دارند روحانی با بیان این اظهارات گمان می‌کند که مردم حوادث کشور را فراموش کرده‌اند یا خود او رخدادهای مهم مربوط به خطاهای هوایی کشور را فراموش کرده است.
سرلشکر بابایی جزو اولین قربانیان پدافند هوایی خودی در جمهوری اسلامی است، که پس از بازگشت از ماموریت مورد اصابت پدافند خودی قرار گرفته و کشته شده است. وی در بخش دیگر اظهاراتش مقصر تمام رخدادهای اخیر را امریکادانست و با اشاره به اقداامت امریکا در جنگ عراق علیه ایران، اظهار داشت ناامن کردن منطقه توسط امریکا عامل اصلی وقوع این حادثه است.
تاکید حسن روحانی بر ضرورت ابراز پشیمانی مسئولین نظامی کشور و ضرورت تاکید آنها براینکه امکان وقوع حادثه مشابهی در آینده هرگز وجود نخواهد داشت، در حالی عنوان می‌شود که نه تنها چنین احاس پشیمانی در بین مقام‌های سیاسی وجود ندارد، بلکه هیچ یک از مقام‌های نظامی در این خصوص نه تنها استعفا نداده بلکه عذرخواهی هم نکرده‌اند.
به گفته تحلیل‌گران حتی اظهارات مقام‌های نظامی سپاه من‌جمله حاجی‌زاده و سلامی که در این خصوص اظهاراتی را بیان داشته‌اند، و به ظاهر نسبت به وقوع حادثه ابراز ناراحتی کرده و برای خود آرزوی مرگ کرده‌اند، نیز اظهاراتی قلبی و واقعی نیست و خونسردی آنها در گرماگرم اظهاراتشان در خصوص ارزار ناراحتی از حادثه‌ای که رخ داده، احساس پشیمانی و شرم نسبت به حادثه ی رخ‌داده را به بیننده‌ها انتقال نمی‌دهد.