واکنش ظریف به اقدام سه کشور اروپایی درفعال کردن مکانیزم ماشه

بدنبال اعلام سه کشور اروپایی ،فرانسه، بریتانیا و آلمان در مورد فعال کردن مکانیزم ماشه که در نهایت می تواند به بازگشت تحریمها ی شورای امنیت قبل از توافق برجام منجر شود .و نیز افشای تهدید امریکا بر وضع تعرفه برخودروهای اروپایی در صورت عدم این اقدام،
جواد ظریف در چند تویت اروپاییها و موقعیت انها در برجام را مورد انتقاد قرار داد
ظریف گفت که سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که به تعهداتشان تحت برنامه جامع اقدام مشترک پایبند بودند. اما بررسی واقعیت خلاف اینهاست او سپس عدم اجرای تعهدات اروپا در چند مورد خلاصه کرده است که عبارتند از واردات صفر نفت ایران ،تحریم بانک‌های ایرانی و عدم اتصال به سوئیفت، عدم اجرای قانون وضعیت مسدود سازی به معنی عدم حمایت از شرکت‌های اروپایی در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خروج شرکت‌های اروپایی از ایران وشکست در فروش کالاهای معاف شده از تحریم‌ها نظیر غذا و دارو و ایجاد سازوکار اینستکس بدون حتی یک تراکنش مالی .ظریف در آخرین تویت خود همچنین ازتسلیم شدن این سه کشور در مقابل تهدیدهای تعرفه ای ترامپ را مجددا مورد انتقاد قرار داده و گفته است تروئیکای اروپایی باقی‌مانده‌های برجام را، برای اجتناب از تعرفه‌های جدید ترامپ، فروخت.وی خطاب به این سه کشور میگوید دوستان من، این فایده‌ای ندارد. شما فقط اشتهای ترامپ را بیشتر کردید. قلدر دبیرستان خود را به یاد دارید؟وی در پایان میگوید اگر می‌خواهید که حاکمیت خود را بفروشید، بفرمائید. اما ظاهری اخلاقی یا قانونی به خود نگیرید.
شما آنها را ندارید.
در این میان روحانی نیزروز گذشته با لحن تندی از اروپاییها انتقاد کرد و سخنان جانسون در مورد جایگزین کردن توافق ترامپ با برجام را مورد انتقاد قرار داد و گفت ترامپ از همه توافقها هر وقت خواسته است خارج شده است .
بنظر میرسد که روحانی و ظریف حساب ویژه ای بر روی حمایت اروپاییها باز کرده بوند و اکنون تمام این رویاها به بن بست خورده است .ودر چنین وضعییتی عصبانیت انها به خوبی مشهود است و این همان نقطه ای است که اصولگرایان لوله تفنگ خود را برای شلیک به سوی انها گرفته اند .